Παναθηναϊκός: Κάκιστη εμφάνιση, ισοφάρισε το Λαύριο!

Για γέλια ο Παναθηναϊκός στον δεύτερο τελικό, έδωσε δικαιώματα και τα πλήρωσε.

Το Λαύριο νίκησε με 94-89 , το τριφύλλι, κάνοντας το 1-1 στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος.

To Λαύριο μπήκε με πατημένο το γκάζι στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκός να έχει πολλά αμυντικά προβλήματα και να βρίσκεται στο -10 στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-18)

Οι πράσινοι έβγαλαν αντίδραση στην δεύτερη περίοδο βελτίωσαν αρκετά την άμυνα τους και έφτασαν στο -1 πριν το τέλος του ημιχρόνου το οποίο τέλειωσε με σκορ 41-40 υπέρ του Λαυρίου

Ο Εξάστερος συνέχισε να έχει καλή παρουσία και στο δεύτερο ημίχρονο έφερε τούμπα το παιχνίδι και έφτασε στο +10 (51-61, 29′) με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με σκορ 63-56

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Λαύριο προσπάθησε να μπει και πάλι στο παιχνίδι και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (69-68, 34′)

Το παιχνίδι μετατράπηκε σε θρίλερ στα τελευταία λεπτά με την διαφορά να βρίσκεται συνέχεια στο καλάθι και τις δύο ομάδες να δείχνουν ότι δεν μπορούν να πάρουν διαφορά ασφαλείας.

Ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά τριών πόντων στα τελευταία δευτερόλεπτα όμως το Λαύριο με τρίποντο του Κάρτερ 8 δευτερόλεπτα πριν την λήξη έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Το Λαύριο ήταν ανώτερο και στην παράταση είχε το προβάδισμα σε όλο το πεντάλεπτο και έφτασε στην νίκη με 94-89, κάνοντας το 1-1 στην σειρά