Έβαλε 2, του ακύρωσαν 3, νίκη για τον Παναθηναϊκό!

Πέντε γκολ πέτυχε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο τον Παναιτωλικό όμως επικράτησε μόνο με 2-1

Ο Παναθηναϊκός μπήκε να παίξει ποδόσφαιρο κατοχής πιέζοντας ψηλά αναγκάζοντας τον Παναιτωλικό σε λάθη.

Στο 10ο λεπτό οι πράσινοι πέτυχαν γκολ με τον Άιτορ όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ με την χρήση Var.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει και στο 19′ βρήκε δίχτυα με τον Φεντερίκο Μακέντα να σκοράρει με αριστερό πλασέ μετά από διαγώνια μπαλιά του Σάντσες.

Στο υπόλοιπο του ημιχρόνο έπεσε ο ρυθμός του αγώνα με τους Αγρινιώτες να κρατάνε περισσότερο την μπάλα και τον Παναθηναϊκό να έχει πιο παθητικό ρόλο.

Στο 43′ οι πράσινοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων όταν ο Ζαγαρίτης έκανε παράλληλη μπαλιά στο τέρμα με τον Λιάβας να στέλνει την μπάλα στην δίχτυα της ομάδας του στην προσπάθεια του να απομακρύνει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πέτυχε άλλα δύο γκολ όμως και τα δύο ακυρώθηκαν με την χρήση Var.

Το πρώτο γκολ ήρθε λίγο μετά την έναρξη του ημιχρόνου με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 3-0 σε φάση διαρκεία και το γκολ να ακυρώνεται για χέρι του Βιγιαφάνιες.

Στο 65′ οι πράσινοι έκαναν και πάλι το 3-0 με τον Μαουρίτσιο με τα VAR να έχει και πάλι αντίθετη γνώμη καθώς ο Άιτορ υποδείχθηκε οφσαίντ.

Στην συνέχεια έπεσε ο ρυθμός του αγώνα με τον Παναθηναϊκό να έχει στόχο να μην δεχτεί γκολ.

Στο 77′ ο Παναθηναϊκός είχε διπλή ευκαιρία με τον Ζαγαρίτη να σουτάρει και τον Κνετ να διώχνει, με τον Βιγιαφάνιες στην συνέχεια να πιάνει νέο σουτ και τον Λιάβας να απομακρυνει.

Στο 93′ ο Παναιτωλικός κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Σάντσες και έκανε το 2-1