Ξεπουπούλιασε με 100αρα την ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός

O Παναθηναϊκός μπορεί να μην είχε κίνητρο όμως επικράτησε εύκολα της ΑΕΚ με 104-95 , και πλέον βλέπει πλέι οφ.

Οι πράσινοι μπήκαν αποφασισμένοι από νωρίς πήραν γρήγορα διαφορά χωρίς να επιτρέψουν στην ΑΕΚ να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

O Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι με τον Παπαπέτρου να πετάει φωτιές από το τρίποντο και με ένα σερί 13-0 πήρε γρήγορα διψήφια διαφορά.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ στα τελευταία τρία λεπτά της περιόδου όμως οι πράσινοι με νέα τρίποντα από Χεζόνια και Μπεντίλ έφτασαν την διαφορά στους 8 (20-28)

Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα και κατάφερε να μειώσει αρκετά την διαφορά (-3) με τον Παναθηναϊκό να έχει πετύχει μόλις δύο πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά.

Οι πράσινοι έδειχναν να μην είναι χάνουν την συγκέντρωση στην άμυνα κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό στο +6 (50-44)

Ο Εξάστερος έκανε μία τρομερή τρίτη περίοδο πέτυχε 36 πόντους και ανέβασε την διαφορά στο +16 (70-86)

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τους 100 πόντους και να πανηγυρίζει άλλη μία εύκολη νίκη εντός συνόρων με 104-95