Το κάρφωμα του Τόμας στο «Top 10» της Ευρωλίγκα (vid)

Σημείο αναφοράς για το φετινό Παναθηναϊκό είναι και ο Ντεσόν Τόμας, ο οποίος έχει παίξει κομβικό ρόλο στις τελευταίες επιτυχίες των πρασίνων.

Ο Αμερικανός φόργουορντ του Τριφυλλιού έκανε μια μεστή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο και ήταν εκείνος που ώθησε την ομάδα μαζί με τους Καλάθη και Λάνγκφορντ στην επίτευξη της πιο σημαντικής νίκης για τη φετινή σεζόν.

Με εμφατικό τρόπο ο πρώην παίκτης της Εφές, της Μακάμπι και της Μπαρτσελόνα ισοφάρισε το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο. Χτύπησε στην αντεπίθεση και με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα… φωτοτυπία εκείνου που είχε σημειώσει κόντρα στον Ολυμπιακό για τα ημιτελικά του Κυπέλλου πήρε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα για τους πράσινους, γκολ – φάουλ και στη συνέχεια ευστόχησε στη συμπληρωματική βολή για το 55-56.

Ο Τόμας βρίσκεται στο νο4 των καλύτερων highlights της Ευρωλίγκα για αυτήν την αγωνιστική, ωστόσο, άπαντες αναρωτιούνται γιατί λείπει η ασίστ πίσω από την πλάτη από τον Καλάθη!