Αφεντικό στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός - Ματσάρα ο Ράις!

Ο Παναθηναϊκός, όπως και με τη Μπάγερν Μονάχου, «ξύπνησε» για τα καλά στην τέταρτη περίοδο και «καθάρισε» τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΟΑΚΑ με 96-94.

Εκπληκτικό παιχνίδι από τον Ράις τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση, αρχηγός-μαέστρος ο Καλάθης, θηρίο ο Παπαγιάννης, ξανά θετικός ο Τζόνσον. Σε πολύ καλό βράδυ και οι Τόμας-Παπαπέτρου.

Οι «πράσινοι» εμφάνισαν τις γνωστές τους παθογένειες στο πρώτο ημίχρονο (βλ. κακή άμυνα στην περιφέρεια), ωστόσο ανέβασαν στροφές μετά την ανάπαυλα και με μπροστάρηδες τους Ράις (20 πόντοι, 6 ασίστ) και Καλάθη (14 πόντοι, 11 ασίστ), έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Στην 6η θέση εδραιώνεται το «τριφύλλι», που βελτίωσε το ρεκόρ του (12-8), αν και στο φινάλε του αγώνα φλέρταρε με… αυτοκτονία.