Απώλεια τίτλου από το Περιστέρι!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ ο Παναθηναϊκός αποκλείστηκε από το Περιστέρι με 82-90 και θα αγωνιστεί στον μικρό τελικό της διοργάνωσης κόντρα στην ΑΕΚ.

Όμορφο θέαμα στο μπασκετικό φίλαθλο κοινό προσέφεραν Παναθηναϊκός και Περιστέρι.

Με κορυφαίο τον Νεμάνια Νέντοβιτς και συμπαραστάτες τους Σαντ Ρος και τον Άαρον Ουάιτ το Τριφύλλι δεν μπόρεσε να επιβληθεί του Περιστερίου σε ένα ματς «θρίλλερ». Το Περιστέρι ήταν καλύτερο σε άμυνα και επίθεση, κυρίως στον πρώτο τομέα, ο Παναθηναϊκός τα έκανε… μαντάρα!

Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 42-42. Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στα δίποντα, όμως, οι Περιστεριώτες είχαν συντριπτικό ποσοστό υπέρ τους στο τρίποντο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Περιστέρι πήρε διαφορά έξι πόντων, κρούοντας το καμπανάκι του κινδύνου στο Τριφύλλι. Πέντε λεπτά πριν το τέλος, η διαφορά πήγε στους οκτώ, και κει ο Νέντοβιτς με πέντε σερί πόντους έριξε τη διαφορά και πάλι στο καλάθι.

Το τελικό «82-90» ήταν δίκαιο για τους Περιστεριώτες, οι οποίοι θα αντιμετωπίσουν τον Προμηθέα Πατρών για την κούπα.

Πολλά ήταν τα αμυντικά κενά του Παναθηναϊκού, ο οποίος δέχθηκε απανωτά τρίποντα, ακόμη και στα κρίσιμα τελευταία λεπτά.