Παναθηναϊκός... αέρας, ούτε που... είδε τη Βαλένθια!

Ο Παναθηναϊκός… πιστός στο δόγμα Κάτας, έδωσε ένα μάθημα στη Βαλένθια, την οποία… ξεπέταξε με 91-72.

Πρώτα η άμυνα. Αυτό είναι το δόγμα του Όντεντ Κάτας και σήμερα οι παίκτες του τριφυλλιού το υπηρέτησαν κατά γράμμα.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, οι πράσινοι να πάρουν μια εύκολη νίκη κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο.

O Παναθηναϊκός ξεκίνησε με πατημένο το γκάζι στο παιχνίδι με την Βαλένθια και με όπλο του στην επίθεση τον Παπαγιάννη βρέθηκε μπροστά στο σκορ στην πρώτη περίοδο με 22-20

Ο Εξάστερος συνέχισε εξαιρετικά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αμυντικά και επιθετικά, και με ένα σερί 14-0 πήγε στο ημίχρονο έχοντας πάρει μία σημαντική διαφορά (48-34)

Τα πράγματα δεν άλλαξαν πολύ στο δεύτερο ημίχρονο με τους Ισπανούς να πρόσπαθούν να ξαναμπούν στο παιχνίδι όμως οι πράσινοι ήταν σε καλή μέρα με το σκόρ στο τέλος της τρίτης περιόδου να είναι 68-52 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στην τέταρτη περίοδο ήταν ο Ντίνο Μήτογλου που έκανε ότι ήθελε στην Βαλένθια που δεν έδειξε να μπορεί να κάνει κάτι περισσότερο με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην νίκη με 91-72