Δεν λυγάει, δεν μασάει και...ο Παναθηναϊκός νικάει!

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη στο Πρωτάθλημα πέτυχε ο Παναθηναϊκός ξεπερνώντας και τον ΟΦΗ (2-0) χάρις των τερμάτων των Σένκεφελντ από ασίστ του Εμμανουηλίδη και Καμπετσή από μαγικό σόλο τακουνάκι Αλεξανδρόπουλου. Δεν έχει δεχθεί γκολ το Τριφύλλι μέσα στο 2021.

Ο Λάσλο Μπόλονι έχει χτίσει «κάστρο» μπροστά από την περιοχή του Διούδη, με το Τριφύλλι να κρατάει το μηδέν παθητικό για πέμπτο σερί παιχνίδι.

Οι πράσινοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στο ξεκίνημα του αγώνα και ήταν πιο επικίνδυνοι από τους Κρητικούς. Στο 7′ ο Αλεξανδρόπουλος βρήκε σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Δέκα λεπτά αργότερα, σουτ του Εμμανουηλίδη πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βάτερμαν. Στο 20′ συνεργασία Καμπετσή – Εμμανουηλίδη δεν καρποφόρησε με τον τελευταίο να μην βρίσκει εστία.

Η φάση του αγώνα έγινε στο 32′, όταν ο Μπαρτ Σένκεφελντ έπιασε ανενόχλητος μια γλυκιά κεφαλιά μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ για να αφήσει «άγαλμα» τον αντίπαλο γκολκίπερ και να ανοίξει το σκορ.

Δύο λεπτά μετά, ο Σαρδινέρο έφθασε μια ανάσα από την ισοφάριση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο τετ α τετ με τον Διούδη, όμως, το γκολ δεν μέτρησε, ύστερα από χρήση VAR.

Το Τριφύλλι άφησε χώρους στον ΟΦΗ και εκείνοι πήραν την κατοχή της μπάλας. Ωστόσο, δεν έκαναν κάποια καθαρή ευκαιρία εντός εστίας, πέρα από τη φάση του 82′, όταν ο Διούδης αλλοίωσε την πορεία της μπάλας που προοριζόταν προς τον Γρίβα. Πέντε λεπτά νωρίτερα, είχε δοκάρι ο Παναθηναϊκός με τον Αϊτόρ Κανταλαπιέδρα.

Το «2-0» του Παναθηναϊκού έγινε στο 87′, έπειτα από μαγική ενέργεια του Αλεξανδρόπουλου και αδιανόητο τακουνάκι, που βρήκε εν κινήσει τον Καμπετσή για να πετύχει ο τελευταίος το δεύτερό του γκολ στο Πρωτάθλημα.