Άλλαξέ το!

Άλλαξέ το!

Τα προβλήματα παίζουν τον δικό τους ρόλο, ωστόσο ο Παναθηναϊκός έχει πάρει λάθος δρόμο και κάποια στιγμή θα το πλήρωνε, κάτι που έγινε στο ΟΑΚΑ.

Αν εξαιρέσουμε το ματς του Κυπέλλου με τον Άρη κι εκείνο στην Πόλη με τη Φενέρ, οι “πράσινοι” δείχνουν πως έχουν μεγάλο πρόβλημα το τελευταίο διάστημα το οποίο κάλυψε η νίκη και μόνο με την Μάλαγα.

[ads2]

Το βράδυ της Πέμπτης στο ΟΑΚΑ, η ομάδα του “τριφυλλιού” τα έκανε όλα λάθος, αδίκησε πάνω απ’ όλα τον εαυτό της κι έβαλε στο κόλπο τον Ερυθρό Αστέρα που πήρε και διψήφια διαφορά ενώ ακολουθεί το δύσκολο ματς στο Κρασνοντάρ με την Λοκομοτίβ. Όπως και να έχει όταν ο Παναθηναϊκός δεν είναι το απόλυτο αφεντικό στο “σπίτι” του σίγουρα φταίνε πράγματα. Ίσως το πρόστιμο να ήταν αναμενόμενο μετά από τέτοια εμφάνιση και είναι το δεύτερο φέτος, έπειτα από εκείνο που ακολούθησε την ήττα από τη Ζιέλονα Γκόρα στην κανονικά διάρκεια.

Από τη στιγμή που ο Καλάθης δεν βρέθηκε σε σούπερ βραδιά σε μεγάλη διάρκεια και ο Διαμαντίδης δεν ήταν καλός στο “2” δεν είχε και άλλα γκαρντ, ώστε να βοηθήσουν απέναντι στην πίεση των φιλοξενούμενων, κάτι που ίσως να είναι λογικό και δίνει ένα ελαφρυντικό. Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς άλλαζε τα σχήματα ιδιαίτερα στους ψηλούς αναζητώντας λύσεις αλλά χωρίς να γίνεται ξεκάθαρο τι ζητάει μέσα από αυτά.

Ο Γκιστ πάλευε ξανά να σώσει όσα μπορούσε, ο Κούζμιτς απλά έδωσε την παρουσία του και ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα είχε απλά ένα καλό επιθετικό πεντάλεπτο. Η είσοδος του Παπαγιάννη από νωρίς τα λέει όλα ενώ από τη θέση “3” οι “πράσινοι” δεν πήραν τίποτα! Όσο για το Φελντέιν, τα έχουμε ξαναγράψει, είναι φιλότιμος έχει δώσει αρκετά αλλά δεν φτάνει, όταν η ομάδα δεν έχει γενικά καλή εικόνα.

Σε συνδυασμό με το γεγονός πως πέρα από κάποια διάστημα δεν είχαν ενέργεια στην άμυνα και σωστές περιστροφές, ο Παναθηναϊκός την… πάτησε και τώρα πρέπει να κάνει το κάτι παραπάνω στα εκτός έδρας ματς.

Είναι μονόδρομος η αλλαγή της εικόνας, ώστε ο Παναθηναϊκός ν’ ανατρέψει τα δεδομένα και να βρεθεί στους “8” καθώς το Top 16 έχει πολύ δρόμο και τίποτα δεν κρίνεται την 3η αγωνιστική. Οι “πράσινοι” βρίσκονται στην αγορά και μένει να δούμε αν θα προχωρήσουν σε κάποια κίνηση το επόμενο διάστημα.

Ανάσα από τον Διαμαντίδη
Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός έχασε την ενέργεια του και αναγκάστηκε ν’ ακολουθεί στο σκορ τον Ερυθρό Αστέρα. Οι φιλοξενούμενοι όποτε ήθελαν περνούσαν την μπάλα κοντά στο καλάθι, εκεί όπου ο Μάικ Ζίρμπες έκανε ότι ήθελε απέναντι στους ψηλούς του “τριφυλλιού” με συνέπεια από πολύ νωρίς να παίρνει χρόνο συμμετοχής ο Γιώργος Παπαγιάννης. Οι “πράσινοι” ρίσκαραν τα σουτ των περιφερειακών του Ερυθρού Αστέρα κάτι το οποίο έκαναν και οι “ερυθρόλευκοι” με τον Καλάθη και σε κάποιες περιπτώσεις με τους Φελντέιν και Διαμαντίδη.

Επίσης, επέλεξαν να πιέσουν τον αρχηγό του “τριφυλλιού” με τον Λάζιτς, ώστε να μην επιτρέψουν την εύκολη δημιουργία. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός γι’ ακόμα ένα ματς δεν είχε τον παίκτη που θα του δώσει ώθηση επιθετικά ενώ… ξεκολλούσε όταν στο παρκέ ήταν ο Διαμαντίδης, όπως δηλαδή συνέβη και απέναντι στη Μάλαγα. Μπήκε όταν το σκορ ήταν 6-6 και οι “πράσινοι” ξεκίνησαν να βρίσκουν λύσεις οι οποίες είχαν απάντηση από τους Σέρβους.

Το ξέσπασμα του Ραντούλιτσα αλλά ως εκεί…
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ανέβασε την ένταση στην άμυνα του. Ο Ραντούλιτσα πήρε τη μπάλα κοντά στο καλάθι και εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Ζίρμπες, με συνέπεια οι “πράσινοι” να μειώσουν τη διαφορά που είχε φτάσει σε διψήφιο αριθμό, ξεκινώντας την αντεπίθεση τους. Οι κακές επιλογές συνεχίστηκαν και ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε το προβάδισμα του, παρά τα φάουλ του Ζίρμπες που τον κράτησαν γι’ αρκετή ώρα στον πάγκο. Στα τελευταία λεπτά, οι “πράσινοι” ξέμειναν από λύσεις, ήταν άστοχοι, χωρίς ενέργεια και παρακολουθούσαν τους φιλοξενούμενους να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό.