Στο τέλος μιλάει ο Παναθηναϊκός! Πρόκριση στον τελικό...

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ΑΕΚ με 78-71 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του πρωταθλήματος με συνολικό σκορ 3-1.

Οι πράσινοι δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα, πλην των Παπαγιάννη και Παπαπέτρου, όμως στο τέλος μίλησε η φανέλα.

Ο Παναθηναϊκός συνάντησε εμπόδια στην πρώτη περίοδο, είχε το προβάδισμα σε όλο το δεκάλεπτο όμως δεν κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας. (15-19)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τους πράσινους καθώς η ΑΕΚ με ένα ξέσπασμα στο τέλος πέρασε μπροστά και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 40-38

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό να μην πατάει καλά στο γήπεδο και την ΑΕΚ να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (55-49)

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τρίποντο στην τελευταία περίοδο και έφτασε την διαφορά για πρώτη φορά στους 9 πόντους, με τον Παναθηναϊκό στην συνέχεια να κάνει ένα σερί 9-0 και να φέρνει το παιχνιδι στα ίσα (63-63, 35′)

Η φανέλα του Παναθηναϊκού μίλησε στο τέλος καθώς οι πράσινοι διεύρυναν το σερί σε 15-1 και κατάφεραν να πάρουν σημαντική διαφορά 5 πόντων και μαζί την πρόκριση στο τελικό του πρωταθλήματος με σκορ 78-71