«Λεβέντες» τον οδηγούν... ξανά Ευρώπη!

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη ρεβάνς απέναντι στον Άρη (0-1) στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και ξαναμπήκε για τα… καλά στο κόλπο της Ευρώπης. Το σημαντικότερο γκολ της χρονιάς για τους πράσινους σημείωσε ο Αργύρης Καμπετσής στο 9′, έπειτα από ασίστ του Βέλεθ σε φάουλ του Χουάνκαρ.

Την έκτη νίκη σε οκτώ παιχνίδια πέτυχε το Τριφύλλι στο εχθρικό Χαριλάου απέναντι στον Άρη.

Ο Λάσλο Μπόλονι πήρε το ρίσκο και προσέδωσε «φρεσκάδα» και ταχύτητα στην επιθετική του γραμμή βάζοντας Ιωαννίδη – Καμπετσή – Εμμανουηλίδη, αντί των Αϊτόρ – Χατζηγιοβάνη – Καρλίτος ή Μακέντα, και δικαιώθηκε απόλυτα για την επιλογή του.

Άφησε τους αντιπάλους να παίξουν ψηλά και αξιοποίησε τα «όπλα» του για να χτυπήσει στην κόντρα. Ωστόσο, η φάση του γκολ προήλθε από στατική φάση του Χουάνκαρ, ο οποίος βρήκε τον Βέλεθ στο δεύτερο δοκάρι και εκείνος τη γύρισε στον Καμπετσή, για να σκοράρει το κρίσιμο γκολ, και πρώτο του μετά από δύο χρόνια!

Ένας, ακόμη, υπερ – πολύτιμος παίκτης του Παναθηναϊκού ήταν ο Σωκράτης Διούδης, ο οποίος κατέβασε ρολά στη φάση του 53ου λεπτού, όταν ο Τζέγγο βρέθηκε σε θέση τετ α τετ.

Ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού είχε σωτήριες επεμβάσεις στο 60′, στο 75′ και στο 90+2. Οι γηπεδούχοι είχαν, επίσης, και ένα δοκάρι με τον Μαντσίνι στο πρώτο μέρος στο 37′.

Στο β’ ημίχρονο, παρήγαγαν κλασσικές ευκαιρίες και οι πράσινοι, με τον Εμμανουηλίδη να γίνεται… «Μέσι», αλλά να μην βρίσκει δίχτυα στο 63′, ενώ από πλεονεκτική θέση αστόχησε ο Βέλεθ στο 66′.

Στα… ευχάριστα για τον Παναθηναϊκό συγκαταλέγεται και η επιστροφή του Ηλία Χατζηθεοδωρίδη, ο οποίος επέστρεψε για πρώτη φορά, μετά τα πλέι οφ και αγωνίστηκε για 10 λεπτά.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός έφθασε στους 28 βαθμούς και πλησίασε τον Άρη στους 5 βαθμούς!