Για πλάκα η Λοκομοτίβ

Η Νταρουσάφακα αδυνατούσε να βάλει δύσκολα στην Λοκομοτίβ Κουμπάν και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πέτυχε άνετα (82-58) την πέμπτη νίκη της σε επτά αγώνες του Top 16. Συνεχίζει σε ρόλο… κομπάρσου η Νταρουσάφακα (1-6).

Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, η Λοκομοτίβ Κουμπάν νίκησε άνετα με 82-58 την Νταρουσάφακα, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Top 16 της Ευρωλίγκας.

Από νωρίς ήθελε να ξεκινήσει την… επέλασή της η Λοκομοτίβ Κουμπάν, όμως λογάριαζε χωρίς την σκληροτράχηλη –για ένα δεκάλεπτο- Νταρουσάφακα. Στην πρώτη περίοδο λοιπόν οι Τούρκοι δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να ξεφύγει στο σκορ. Εν τέλει, το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο έληξε με την Λοκομοτίβ μπροστά στο σκορ με 19-16.

Βέβαια, το «αστείο» δεν κράτησε για πολύ. Η Νταρουσάφακα έμεινε κοντά στην Λοκομοτίβ μέχρι το 04:20 του αγώνα, όπου και το σκορ ήταν 31-26. Από κει και πέρα η ρωσική ομάδα έτρεξε ένα σερί 13-2 κι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 16 πόντους (44-28).

Στο ίδιο… τροπάριο συνέχισε η ομάδα του Μπαρτζώκα και στην επανάληψη. Μέχρι τα μισά της περιόδου έτρεξε ένα σερί 11-2, φθάνοντας έτσι πολύ άνετα στο 55-30, ενώ μέχρι το τέλος της περιόδου, η ευστοχία των παικτών της Λοκομοτίβ, ανέβασε τη διαφορά στο +20 (60-40).

Η Νταρουσάφακα ήξερε πως παίζει το τελευταίο της χαρτί. Ήξερε επίσης ότι πρέπει να κάνει… θαύματα για να κερδίσει. Ξεκίνησε καλά και άφησε άποντους τους Ρώσους για σχεδόν 4 λεπτά (7-0 σερί). Τελικά όμως η Λοκομοτίβ απόφάσισε να… ξυπνήσει. Ισορρόπησε πλήρως το ματς και τελικά πήρε τη μεγάλη νίκη με σκορ

Δεκάλεπτα: 19-16, 44-28, 60-40, 82-58

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 16 (2), Σίνγκλετον 11 (8ριμπ), Ράντολφ 18 (1), Μπίκοφ 6 (8ριμπ), Κολούσκιν 3 (1), Βορόνοφ 14 (1), Ζούμπκοφ 4, Μπρέκχοφ 10 (2).

Νταρουσάφακα (Μαχμούτι): Ουίλμπεκιν 19 (4), Ερντέν 9, Μαρκοισβίλι 4, Γκόρντον 3 (1), Σλότερ 5 (7ριμπ), Χαρανγκόντι 2, Μπιέλιτσα 5, Πρέλτζιτς 11 (1τριπ, 7ριμπ).