Ξεκίνημα με ήττα και μηνύματα ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το αριστερό τις υποχρεώσεις του στην Euroleague καθώς ηττήθηκε με 75-63 από την Μονακό.

Οι πράσινοι δεν ήταν ανταγωνιστικοί σε κανένα σημείο του αγώνα δείχνοντας ότι δεν είναι ακόμα έτοιμοι και ότι θα χρειαστούν ακόμα πολύ δουλειά για να φτάσουν επιθυμητό επίπεδο

Η Μονακό μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε γρήγορα προβάδισμα με 8 πόντων (15-7) με τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει στο πόντο μετά από ένα σερί 7-0 και την ​Μονακό να αυξάνει εκ νέου την διαφορά και την πρώτη περίοδο να τελειώνει με σκορ 22-15.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Μονακό με δύο γρήγορα τρίποντα εκτίναξε την διαφορά στους 13 (30-17) με τον Εξάστερο να μην δείχνει ικανός να μπορεί να μειώσει την διαφορά.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 38-28 και τον Παναθηναϊκό να μην δείχνει συγκεντρωμένος σε άμυνα και επίθεση με τον Παπαπέτρου να είναι ο μόνος διασωθέντας με 12 πόντους

Την ίδια εικονά είχε και στην αρχή της τρίτης περιόδο ο Παναθηναϊκός με την Μονακό να ανεβάζει την διαφορά για πρώτη φορά στους 14 (47-33).

Τα πράγματα πήγαιναν από το κακό στο χειρότερο για τον Παναθηναϊκό με την Μονακό να φτάνει μέχρι το +17 (56-39) και την τρίτη περίοδο να τελειώνει με σκορ 56-44 μετά από ένα μικρό σερί του Εξάστερου.

Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξαν τα πράγματα με την Μονακό να αναγκάζει τον Παναθηναϊκό στην πρώτη του ήττα με σκορ 75-63