Παραλίγο 100αρα στο πρώτο φιλικό για τον Παναθηναϊκό

Σχεδόν τους εκατό πόντους έφθασε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας της ομάδας στο κλειστό της Πορταριάς κόντρα στον Ηρακλή κερδίζοντας με 99-79.

Θετικές εντυπώσεις άφησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στο πρώτο φιλικό για τη φετινή σεζόν με τους Ράις, Φριντέτ, Ουάιλι και Τζόνσον να ξεχωρίζουν.

Οι πράσινοι μπήκαν χαλαροί στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με αποτέλεσμα ο Ηρακλής να πάρει προβάδισμα με 23-25. Στη β’ περίοδο η ομάδα του «Άρτζι» ανέβασε στροφές και πέτυχε 32 πόντους για να κλείσει το ημίχρονο 55-45.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό. Το τρίποντο του Φριντέτ από τα 8 μέτρα ήταν… το κερασάκι. Πολύ καλός ήταν και ο Τόμας.

Το «99-79» ήταν το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο μαρτυρά για… πρώτο ματς πως χτίζεται κάτι… σπουδαίο από το «τριφύλλι».

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 55-45, 78-65, 99-79

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Φριντέτ 24 (4), Ράις 24 (4), Τόμας 20, Τζόνσον 8 (1), Ουάιλι 8, Μπέντιλ 7, Μπράουν 5, Μήτογλου 2, Βουγιούκας 1, Παππάς, Περσίδης, Παπαδάκης.

Ηρακλής (Καστρίτης): Σούλερ 15 (2), Χανλαν 15 (1), Σμιθ 19 (3), Οκερεαφορ 10 (2), Ντειβις 11, Κακαρούδης, Μανωλοπουλος 3(1), Καλαιτζιδης 6, Γεωργακης, Τσούκας, Φιλλιος, Νωτης.