Ζευγάρωσε τις νίκες με άγχος στη Basket League ο Παναθηναϊκός Aktor (vids)

Ο Παναθηναϊκός Aktor αγχώθηκε για 35' στη Θεσσαλονίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ, ωστόσο, όταν βελτίωσε το ποσοστό του στο τρίποντο, κλείδωσε τη νίκη και σημείωσε το 2/2 στη Basket League. Κορυφαίος ο Κέντρικ Ναν, κομβική η παρουσία των Γκραντ, Γκριγκόνις, Παπαπέτρου στο 4ο δεκάλεπτο.

Πριν το τζάμπολ στην αναμέτρηση τηρήθηκε εντός λεπτού σιγή στη μνήμη του Τζορτζ Μπάλντοκ. Το Τριφύλλι βρήκε λύσεις στην επίθεση στην έναρξη του αγώνα από τρία καλάθια του Κέντρικ Ναν (8-6). Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 5 πόντους έπειτα από προσπάθεια του Ρέινολντς (13-8).

Ο Ναν έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό σε ένα επιμέρους σκορ 1-7 (14-15). Οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν εκ νέου με τον Χέντερσον (20-16). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 22-21.

Στην πρώτη επίθεση του β’ δεκαλέπτου ο Μήτογλου έδωσε το προβάδισμα στους «πράσινους» (22-23). Ο Σλούκας αστόχησε σε δύο σουτ, σκόραρε ο Φόρεστερ στην άλλη μπασκέτα. Ο Κατσίβελης πέτυχε τρίποντο μετά από λάθος του Χουάντσο (27-25). Την ίδια τύχη είχε και ο Παπαδάκης από τα 6.75 (30-25).

Από εξαιρετική ασίστ του Σλούκα ο Καλαϊτζάκης μείωσε στο καλάθι (30-27). Ο Ναν βγήκε και πάλι μπροστά και ισοφάρισε στους 36 πόντους. Ο Σλούκας τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή. Από τη γραμμή των βολών ο Λεσόρ έβαλε το Τριφύλλι και πάλι στη θέση του οδηγού (40-41). Ο Ναν με τρίποντο «ανέβηκε» στους 16 πόντους στο ημίχρονο (42-44).

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήγε στο +6 στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (52-46). Με έμμεσο τρίποντο ο Γκραντ μάζεψε τη διαφορά (54-51). Ο Ναν μείωσε στον πόντο και έφτασε στους 20 πόντους. Ο Ρέινολντς πήγε το σκορ στο 65-58. Ο Παπαδάκης τιμώρησε την πρώην ομάδα του για το 70-62.

Με επιμέρους σκορ 2-10 και μεγάλο πρωταγωνιστή (ποιον άλλον) τον Κέντρικ Ναν ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο παιχνίδι στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (72-72). Ο Παπαπέτρου έβαλε ένα κρίσιμο τρίποντο για το Τριφύλλι σε μια συνολικά άστοχη βραδιά από μακρινή απόσταση (73-75).

Η ψυχολογία των πρασίνων ανέβηκε και ο Γκριγκόνις δεν πέταξε την ευκαιρία από το τρίποντο (73-78). Ο Παπαπέτρου είχε κομβική παρουσία στο τελευταίο διάστημα με νέο καλάθι (75-80). Ο Λεσόρ έδωσε λύση στην επίθεση του Παναθηναϊκού. Ο Χέντερσον δεν εγκατέλειψε τη μάχη (81-84), ο Ρέινολντς μετέτρεψε τον αγώνα σε θρίλερ (83-84).

Ο Γκραντ πέτυχε μεγάλο τρίποντο από τη γωνία (85-89). ο ίδιος παίκτης έδωσε απόσταση ασφαλείας 4 πόντων με σουτ μέσης απόστασης (90-94). Ο Μήτογλου σιγούρεψε τη νίκη από τη γραμμή των βολών (90-96). Στο φινάλε μέτρησε buzzer beater του Παπαδάκη, με τη φάση να είναι οριακή.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-44, 70-64, 93-96

ΠΑΟΚ (Μάσιμο Κανσελιέρι): Λέφας, Χέντερσον, Άπσον, Φόρεστερ, Ιατρίδης, Περσίδης, Κατσίβελης, Παπαδάκης, Μπάρτλεϊ, Μανθόπουλος, Ρέινολντς, Κρούζερ

Παναθηναϊκός Aktor (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μπράουν, Μωραΐτης, Σλούκας, Σαμοντούροβ, Παπαπέτρου, Γκραντ, Ναν, Λεσόρ, Γκριγκόνις, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου