Εμφάνιση… επτά αστέρων στην Κύπρο για τον Παναθηναϊκό AKTOR! (vids)

Ο Παναθηναϊκός AKTOR συνέτριψε τη Μπάγερν Μονάχου (86-69) στο «Τάσος Παπαδόπουλος» με πλουραλισμό στο σκοράρισμα και καλή άμυνα. Έβγαλε... μάτια ο Γιουρτσεβέν στο ντεμπούτο του.

Εμφάνιση... επτά αστέρων στην Κύπρο για τον Παναθηναϊκό AKTOR! (vids)

Το πρώτο του καλάθι στη σεζόν πέτυχε ο Κέντρικ Ναν με σουτ τριών πόντων. Οι «πράσινοι» έβγαλαν όμορφη συνεργασία με Μπράουν-Λεσόρ και τον Γάλλο να καρφώνει (5-2). Ο Γάλλος σέντερ πεσμένος στο παρκέ έβγαλε μοναδική ασίστ στον Μήτογλου (9-5). Γιουρτσεβέν και Οσμάν έκαναν το (ανεπίσημο) ντεμπούτο τους με τη φανέλα.

Ο πρώτος έβαλε δύο διαδοχικά καλάθια για το 14-8. Με σερί 8-0 ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε ένα εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο κρατώντας τους Βαυαρούς στους 8 πόντους (18-8). Ο Γιούρτσεβεν συνέχισε απτόητος και στη β’ περίοδο φτάνοντας τους 10 πόντους (5/6 δίποντα). Ο Τούρκος σέντερ αποχώρησε από το γήπεδο σκοράροντας και ένα ζευγάρι βολών (12 πόντοι).

Γκριγκόνις και Χουάντσο συνδέθηκαν από τα 6,75, τη σκυτάλη στην επίθεση πήρε ο Μπράουν (38-23). Ο Λιθουανός έβαλε κι άλλο τρίποντο για το Τριφύλλι (41-25). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Πρωταθλητές Ευρώπης στο +12 (43-31).

Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε από τα χέρια του Μήτογλου (45-34). Ο Παπαπέτρου επανάφερε τη διαφορά σε διψήφια τιμή (47-37). Ο Γιουρτσέβεν συστήθηκε και από το τρίποντο στους φίλους του Παναθηναϊκού από τη γωνία (55-42). Ο Μήτογλου συντήρησε τη διαφορά με νέο καλάθι για το τάιμ άουτ από τον γερμανικό πάγκο (61-49). Το 3ο δεκαλέπτο έληξε 62-51.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός πήγε στο +15 με κλέψιμο του Λεσόρ και κάρφωμα του Ναν (68-53). Ο Γκριγκόνις βρήκε νέο τρίποντο και διαμόρφωσε το σκορ στο 71-56. Ο Γιουρτσεβέν πέτυχε κι άλλο τρίποντο προς το φινάλε τις αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό να αφήνει άκρως θετικό δείγμα στο πρώτο φιλικό στην Κύπρο. Το παιχνίδι τελείωσε 86-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 43-31, 62-51, 86-69

Παναθηναϊκός: Μπράουν, Μωραΐτης, Σλούκας, Οσμάν, Σαμοντούροβ, Παπαπέτρου, Γκραντ, Ναν, Λεσόρ, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου, Γιουρτσεβέν

Μπάγερν: Ουάιλερ-Μπαμπ, Ντα Σίλβα, Έντουαρντς, Νέιπιερ, Κχαρτσένκοφ, Λούτσιτς, Ομπστ, Χάρις, Μπράνκοβιτς, Μπούκερ