Ζορίστηκε αλλά κέρδισε ο Παναθηναϊκός!

Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός - Πάει στη ρεβάνς για την πρόκριση

Τα Χανιά μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν να βρουν ρυθμό από νωρίς, με την ομάδα της Κρήτης με πόντους των Ακλ και Τζόνσον να παίρνει γρήγορο προβάδισμα με 5-0 στο 2′ και με 7-2 στο 3′.

Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια βρήκε βοήθειες από τη Ριντ, που πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση και με προσωπικούς της πόντους έφερε το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ με 7-8 στο 6′.

Τα Χανιά χάρη κυρίως στην Τζόνσον, πέρασαν και πάλι μπροστά με 11-9 στο 8′, με την ομάδα της Καπογιάννη παρά το μέτριο δεκάλεπτο να ολοκληρώνει προηγούμενη με 13-14.

Διαφορετική η εικόνα στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, με τις γηπεδούχες να βρίσκουν ρυθμό και πάλι στο ματς, να «ταΐζουν» την Τζόνσον στη ρακέτα, που είχε φτάσει τους 13 πόντους, παίρνοντας προβάδισμα με 25-19 στο 15′.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση, με τη Ριντ να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε, να φτάνει τους 14 πόντους και το «τριφύλλι» να μειώνει σε 25-23 στο 16′.

Τα Χανιά προσπάθησαν να ξεφύγουν εκ νέου στο ματς με 29-24 στο 17′, αλλά η άνοδος στην απόδοση της Χριστινάκη (8 π.), έδωσε την ευκαιρία στις «πράσινες» να «τρέξουν» σερί 6-0 και να πάνε προηγούμενες στα αποδυτήρια με 29-30. Με σερί 13-0 διεύρυνε άνοιξε τη διαφορά το «τριφύλλι»

Ο Παναθηναϊκός το… έπιασε στην τρίτη περίοδο από εκεί που το άφησε στα αποδυτήρια, με την ομάδα της Καπογιάννη να πατάει το… γκάζι, να ανεβάζει την πίεση στη άμυνα, να κρατάει τα Χανιά χωρίς πόντο για σχεδόν 6 λεπτά στο δεκάλεπτο και να διευρύνει το σερί στο 13-0, διαμορφώνοντας στο 22′ το 29-37.

Το «τριφύλλι» στο 27′ έφτασε και στο +13 για πρώτη φορά στο ματς (31-43), με δύο συνεχόμενα τρίποντα της Αλεξανδρή, με τα Χανιά να κλείνουν την ψαλίδα στο τέλος του δεκαλέπτου, μειώνοντας σε 37-45, χάρη σε επιμέρους 6-2.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 29-30, 37-45, 56-63