Η Εφές πήρε την ιστορική νίκη στο Παναθηναϊκό Στάδιο (vid)

Μια νίκη που θα θυμάται για χρόνια πανηγύρισε η Εφές στο Καλλιμάρμαρο απέναντι στη Μακάμπι (89-66).

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν το παιχνίδι σε χαμηλό τέμπο, εκτελώντας τις επιθέσεις μέσα από το ζωγραφιστό μέσα λόγω και του αέρα (6-7 στο 3’). Ο Μένκο βρήκε πρώτος στόχο από τα 6.75, με την τουρκική ομάδα να ανοίγει για πρώτη φορά στην αναμέτρηση την διαφορά στο +5 (21-16 στο 9’). Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε την Εφές με το ελάχιστο προβάδισμα (+1, 21-20) σε ένα παιχνίδι χωρίς σκοπιμότητες στο… καταπράσινο Καλλιμάρμαρο, το οποίο ήδη είχε «ζεσταθεί» από τον κόσμο του τριφυλλιού.

Η Εφές έμεινε χωρίς σκορ για περισσότερο από 2’ στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου , με την Μακάμπι να παίρνει το προβάδισμα ύστερα από αρκετή ώρα (21-23 στο 13’). Ο Χόλατζ βρήκε τους πρώτους του πόντους από τα 6.75μ. (26-25 στο 15’) την στιγμή που οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ (26-27, 28-27 στο 15’). Το σύνολο του Τόμιλσαβ Μιγιάτοβιτς πήρε αέρα 7 πόντων με το πρώτο τρίποντο του Ουίλις (35-28 στο 17’), με την τουρκική ομάδα να έχει επιβάλει τον ρυθμό της στο παιχνίδι. Η Μακάμπι «μάζεψε» την διαφορά στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με τον Λόιντ να μειώνει με τρίποντο στο πόντο (39-38).

Η Αναντόλου Εφές έδειξε περισσότερη διάθεση, επέβαλε τον ρυθμό της και κέρδισε εύκολα την Μακάμπι κάτω από το βλέμμα 35.000 φίλων του Παναθηναϊκού

Mε το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Εφές ανέβασε το προβάδισμα της στο +5 (48-43 στο 23’) μετά από καλάθι και φάουλ του Μπράιαντ. Η τουρκική ομάδα έδωσε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση διψήφια τιμή (+12, 60-48 στο 26’), με ένα σερί 7-0 με πρωταγωνιστές τους Μπράιαντ και Οτούρου (62-48 στο 27’). Οι παίκτες του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς πατούσαν καλύτερα στο παρκέ του «Καλλιμάρμαρου» ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού (+13, 64-51 στο 29’). Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την Εφές στο (+18, 71-53) σε μια περίοδο απόλυτης κυριαρχίας της τουρκικής ομάδας.

Η διαφορά έφτασε στα επίπεδα των 20 πόντων (73-53 στο 31’) στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου. Η Εφές έδειχνε να έχει «καθαρίσει» το παιχνίδι (+21, 78-57στο 33’) την στιγμή που η Μακάμπι έδειχνε πως δεν είχε την διάθεση να παλέψει την αναμέτρηση. Τα τελευταία πέντε λεπτά της 4ης περιόδου ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους δυο προπονητές να έχουν την ευκαιρία λόγω και της μεγάλης διαφοράς του σκορ να χρησιμοποιήσουν όλους τους παίκτες που είχαν στην διάθεση τους, την στιγμή που έκαναν την εμφάνιση τους και οι παίκτες του Παναθηναϊκού εν μέσω αποθέωσης.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 39-38, 71-53, 89-66.