Πρώτος μάγκας ο Παναθηναϊκός, «ισοπέδωσε» τον ΠΑΟΚ! (vid)

Με κατάθεση ψυχής στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε καθαρή νίκη επί του ΠΑΟΚ (3-1) στον πρώτο ημιτελικό των δύο ομάδων για τη Volley League.

Το πρώτο βήμα ενόψει τελικών της Volley League έκανε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας με 3-1 σετ (23-25, 25-19, 31-29, 25-23) του ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ του πρωταθλήματος. Πρωταγωνιστής για το «τριφύλλι» ο Πρωτοψάλτης ο οποίος με εκπληκτικά σερβίς βοήθησε τους «πράσινους» να… σβήσουν τέσσερα set balls του ΠΑΟΚ (20-24) στο τρίτο σετ.

Μοιρασμένα ήταν τα πρώτα δύο σετ στην πρώτη αναμέτρηση. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά στο ματς και πολύ γρήγορα βρέθηκε με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (3-7). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει (14-14), όμως οι Θεσσαλονικείς πήραν ξανά το προβάδισμα.

Μάλιστα, η ομάδα του κόουτς Μιλενκόσκι βρέθηκε στο +2 σε κομβικό σημείο (21-23), αλλά οι «πράσινοι» ισοφάρισαν ξανά. Με το σκορ 23-23, ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0 σερί και πήρε το πρώτο σετ με 23-25.

Στο δεύτερο σετ, οι παίκτες του κόουτς Ανδρεόπουλου κυριάρχησαν. Από πολύ νωρίς πήρα προβάδισμα (5-3), το οποίο διεύρυναν στη συνέχεια στο +6 (17-11). Ο ΠΑΟ στα τέλη του σετ μείωσε στους τρεις πόντους (21-18), αλλά οι γηπεδούχοι ανέκτησαν ξανά το προβάδισμά τους και ισοφάρισαν στα σετ με 25-19.

Ο Παναθηναϊκός με τον «αέρα» της ισοφάρισης πραγματοποίησε πολύ καλό ξεκίνημα στο τρίτο σετ. Μάλιστα, οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο +5 (8-3), διατηρώντας έως τα μέσα του σετ το προβάδισμα. Ο ΠΑΟΚ με επιθετικό ντεμαράζ κατάφερε ν’ ανατρέψει το σκορ και να πάρει έως και πέντε πόντους διαφορά (16-21).

Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν σε τέσσερα set balls (20-24), με τον Παναθηναϊκός να επιστρέφει και να σβήνει τα set balls του ΠΑΟΚ (24-24). Το σετ οδηγήθηκε στην παράταση με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο. Με το σκορ στο 29-29, ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 2-0 και με 31-29 ανέτρεψε το σκορ στα σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο παίρνοντας από πολύ νωρίς προβάδισμα ασφαλείας (12-6). Τη διαφορά αυτή διαχειρίστηκαν οι «πράσινοι», φτάνοντας να έχουν έξι match balls (24-18). Εκεί, ο ΠΑΟΚ σε μία τελευταία προσπάθεια μείωσε στο ελάχιστο, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν το σετ με 25-23 και να παίρνουν τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 23-25, 25-19, 31-29, 25-23