Παναθηναϊκός: Τι δείχνει η παράδοση του... πρωταθλητή χειμώνα!

Παναθηναϊκός-ΟΦΗ 4-0: Δείτε τα γκολ και τα highlights

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος όντας πρωταθλητής χειμώνα για μία ακόμα φορά στην ιστορία του και πλέον οφείλει να… ολοκληρώσει τη δουλειά.

Οι πράσινοι έπειτα από 13 αγώνες πρωταθλήματος φιγουράρουν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 31 βαθμούς, έχοντας τους υπόλοιπους ν’ ακολουθούν με μικρή διαφορά από πίσω τους.

Ο Παναθηναϊκός για μία ακόμα φορά στην ιστορία του κατάφερε να βγει πρωταθλήτης χειμώνα, back to back, και πλέον οφείλει να καταφέρει αυτό που δεν μπόρεσε πέρυσι. Δηλαδή να σηκώσει το τρόπαιο του πρωταθλητή στο τέλος της σεζόν.

Από εκεί και πέρα το Τριφύλλι έχει βγει 17 φορές και έως τώρα έχει καταφέρει να πανηγυρίσει το πρωτάθλημα τις 12 απ’ αυτές. Τελευταία φορά ήταν τη σεζόν 2009-10 όπου κατέκτησε και το τελευταίο, έως σήμερα, πρωτάθλημα.

Για την ιστορία, αξίζει να σημειώσουμε πως η πρώτη απώλεια για τον Παναθηναϊκό ήταν τη σεζόν 1962-63, όταν το τέλος του πρώτου γύρου τον βρήκε στην κορυφή μαζί με τον Ολυμπιακό και τελικά το πρωτάθλημα το κατέκτησε η ΑΕΚ.

Τέλος, να σημειώσουμε ότι τα τελευταία 15 χρόνια οι πρωταθλητές χειμώνα δεν έχουν κατακτήσει το πρωτάθλημα στο τέλος της σεζόν μονάχα 4 φορές, καθώς όλες τις υπόλοιπες κανείς δεν κατάφερε να τους αμφισβητήσει και να τους ρίξει από την κορυφή!