Κατώτερος των περιστάσεων ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Ναντ (vids)

Οι «πράσινες» λύγισαν εντός έδρας από την πολύ δυνατή Ναντ με 1-3 και θα πάνε στη Γαλλία να διεκδικήσουν τις πιθανότητες που τους αναλογούν.

Το «τριφύλλι» έδωσε τη μάχη του κόντρα στην πρωτοπόρο του γαλλικού πρωταθλήματος και πάλεψε για το καλύτερο δυνατό μπροστά σε 300 φιλάθλους του.

Η ήττα με 1-3 σίγουρα καθιστά τη Ναντ μεγάλο φαβορί για την ρεβάνς όμως ο Παναθηναϊκός είναι μια ευρωπαϊκή δύναμη και καλείται να το δείξει στη Γαλλία. Ο Παναθηναϊκός θέλει να πάρει «καθαρή» νίκη στην έδρα της Ναντ στις 16 Ιανουαρίου με 3-0 ή 3-1 και να πάει το ματς στο χρυσό σετ για να μπορέσει να προκριθεί.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί πόντο-πόντο και με εκατέρωθεν λάθη οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 5-5.

Η Άτκινσον με πανέξυπνο πλασέ έκανε το 6-5 και η Αθηνά Παπαφωτίου με άσο έγραψε το 7-5 και η Αμερικανίδα εκ νέου έκανε το 8-5.

Η Χατζηευστρατιάδου με πρώτο χρόνου διαμόρφωσε το 9-7 ενώ με την ίδια παίκτρια στο σερβίς ήρθε το 11-9.

Η Σάμανταν πήρε τον πόντο στο 12-10 και η Μάρετ Γκρότους πήρε το 13-11 με μπλοκ άουτ ωστόσο κάποια λάθη έφεραν τη Ναντ μπροστά στο σκορ με 14-15.

Μια σειρά νέων λάθος έφερε τις φιλοξενούμενες μπροστά στο σκορ με 16-20 και τελικά οι γηπεδούχες παρά τις προσπάθειες έχασαν το σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε φορτσάτος και με την Άτκινσον έγραψε το 7-3 και την Χατζηευστρατιάδου το 8-3. Με πόντο της Καρκάσες διαμορφώθηκε το 10-8 και με πλασέ της Άτκινσον το 11-8.

Η Σάμανταν με μπλοκ έγραψε το 13-11 ενώ η Άτκινσον εκ νέου με πέρασμα έκανε το 14-13 και η Σάμανταν και πάλι μπλόκαρε στο 15-13.

Το «τριφύλλι» διατήρησε το προβάδισμα στο 17-16 και με δύο άουτ της Ναντ το ταμπλό έγραψε 19-17.

Η Φουμάκη μπήκε στο ματς και απευθείας με άσο έκανε το 21-18 και ο ΠΑΟ διατήρησε προβάδισμα με 22-20. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν 22-22 όμως η Γκρότους έκανε και πάλι το 23-22 όμως οι Γαλλίδες έφεραν και πάλι το ματς στα ίσα με 24-24.

Το ματς πήγε στο 26-25 με φάση από την Άτκινσον και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 1-1 τα σετ με 27-25.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟ δεν ξεκίνησε καλά το ματς και έμεινε πίσω με 3-6 και εν συνεχεία με 5-9 και 7-14.

Με τρεις διαδοχικούς πόντους οι «πράσινες» μείωσαν σε 10-14 και η διαφορά κρατήθηκε στους 4 μέχρι το 13-17. Με την Χατζηευστρατιάδου στο σερβίς ήρθε το 16-17 ενώ με θεαματικό τρόπο η Γκρότους μείωσε εκ νέου στο 18-19 και κατόπιν η Καρκάσες σε 19-20.

Η Κουβανή μείωσε σε 20-23 και με άουτ ήρθε το 21-23 όμως το σετ πήγε τελικά στη Ναντ με 21-25.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-5 όμως το γύρισε σε 7-5 με πλασέ της Καρκάσες και πρώτο χρόνο της Χατζηευστρατιάδου.

Η Ναντ το γύρισε άμεσα σε 8-12 και έπειτα πήρε προβάδισμα με 10-15 και ήταν μπροστά και στη συνέχεια με 13-18.

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε και με τη Γενιτσαρίδη μείωσε σε 17-19 και έπειτα σε 18-20 και 19-21. Η ροή του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του σετ και η Ναντ το κατέκτησε με 21-25.

Διαιτητές: Τσέβικ (Τουρκία), Μίνινς (Λετονία). Διακύμανση: 1ο σετ: 8-5, 15-16, 18-21, 21-25 2ο σετ: 8-3, 16-15, 21-18, 27-25 3ο σετ: 5-8, 11-16, 19-21, 21-25 4ο σετ: 7-8, 10-16, 18-21, 21-25 *Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 51 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Ναντ προήλθαν από 3 άσσους, 60 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 1-3 (21-25, 27-25, 21-25, 21-25) σε 113′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ), Καρκάσες 8 (8/35 επ., 19% υπ. – 6% άριστες), Άτκινσον 17 (16/50 επ., 1 άσσος), Γκρότους 11 (11/23 επ., 88% υπ. – 50% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Σάμανταν 12 (10/14 επ., 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 42% υπ. – 14% άριστες), Μπελιά (λ, 46% υπ. – 15% άριστες), Φουμάκη 1 (1 άσσος), Μεταξά, Γενιτσαρίδη 1 (1/3 επ., 43% υπ. – 29% άριστες).

ΝΑΝΤ (Όσκαρ Ερνάντεζ): Κιν 16 (13/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιάσπερ 7 (7/28 επ., 78% υπ. – 30% άριστες), Ροτάρ 14 (11/31 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 16% άριστες), Μιμς 21 (18/53 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κούρταγκιτς 17 (11/17 επ., 6 μπλοκ), Καράσοφ / Τζιαρντίνο (λ, 74% υπ. – 53% άριστες), Ρακοτοζάφι, Ρεσπό, Ντόι.

Ο Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Σήμερα η Ναντ έδειξε ότι είναι μια πολύ δυνατή ομάδα αλλά κι εμείς είμαστε. Η ρεβάνς θα είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι. Μας πίεσαν πολύ στο σερβίς, αντιθέτως εμείς όχι. Αυτό φάνηκε και στις επιθέσεις των δύο ομάδων».

Αθηνά Παπαφωτίου: «Σήμερα δεν πιάσαμε υψηλά στάνταρ απόδοσης. Η Ναντ είναι μια πολύ καλή ομάδα, ωστόσο κι εμείς δεν παίξαμε όπως θα θέλαμε. Η ρεβάνς θα είναι ένα εντελώς διαφορετικό ματς. Θα προετοιμαστούμε και θέλουμε να πετύχουμε το καλύτερο».

Όσκαρ Ερνάντεζ «Σήμερα ήταν ένα πολύ δυνατό ματς και το ξέραμε από την αρχή. Καταφέραμε σε μεγάλο μέρος του ματς και πηγαίναμε με βάση το πλάνο μας. Ωστόσο σε κάποιο σημείο χάσαμε την συγκέντρωση μας και αποσυντονιστήκαμε. Το δεύτερο παιχνίδι θα είναι εντελώς διαφορετικό και ξέρουμε ότι ο Παναθηναϊκός θα έρθει να πιέσει από την αρχή»

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι αθλήτριες του Συλλόγου φωτογραφήθηκαν στο τέλος του αγώνα με πανό των φιλάθλων που έγραφε «Καμία λιγότερη» αναφερόμενο στις γυναικοκτονίες.