Νίκησε εύκολα και πρόσφερε θέαμα ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός καθάρισε γρήγορα την υπόθεση νίκη απέναντι στην αποδεκατισμένη Νίκη Λευκάδας και μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής έφτασε άνετα στο τελικό 103-50 προσφέροντας θέαμα στους περίπου 700-800 φίλους του τριφυλλιού που έδωσαν το παρών.

Πολύ δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός αποκτώντας προβάδισμα 7 πόντων (7-0 στο 3’), με την Πηνελόπη Παυλοπούλου να δίνει ενέργεια σε άμυνα και επίθεση.

Η κυριαρχία των πρασίνων στο παρκέ του Παύλος Γιαννακόπουλος συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά με τις Τζόουνς και Αλέιν να μπαίνουν στην εξίσωση του αγώνα δίνοντας διψήφια τιμή στο προβάδισμα της ομάδας του (+12, 19-7 στο 5’).

Ήταν φανερός πως η ομάδα της Λευκάδας δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των κοριτσιών της Ελένης Καπογιάννη, ιδιαίτερα στην επίθεση, με το τριφύλλι να φτάνει τους 32 πόντους, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με double-score (32-16) σε ένα πληθωρικό δεκάλεπτο για τις πράσινες με 12/20 σουτ.

Φουριόζος μπήκε ο Παναθηναϊκός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 6-0 για το 38-16 στο 12’.

Οι πράσινες είχαν επιβάλει πλήρως τον ρυθμό τους και την ανωτερότητα του, χωρίς να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στο σύνολο του Απόστολου Χασάπη.

Η Τζόουνς οργάνωνε εξαιρετικά το παιχνίδι της ομάδας της (7ας.) ενώ μετρούσε ήδη και 10 πόντους, ενώ ενδεικτικό ήταν το γεγονός πως η Ελένη Καπογιάννη είχε πάρει σκορ από όλες τις παίκτριες που είχε χρησιμοποιήσει.

Το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 19-5, ενώ το πράσινο προβάδισμα ανέβηκε στους 30 πόντους λίγα λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου (51-21 στο 18’).

Το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε το «τριφύλλι» στο +30 (55-25) με τον Παναθηναϊκό να έχει καθαρίσει ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, έχοντας παράλληλα εκπληκτικά ποσοστά (23/39 σουτ 59%).

Παρά την μεγάλη διαφορά στο σκορ ο Παναθηναϊκός μπήκε στο 3ο δεκάλεπτο με σερί 10-0, μεγαλώνοντας την διαφορά στο +40 (65-25 στο 23’).

Το πράσινο προβάδισμα ξεπέρασε και τους 40 πόντους (73-30 στο 25’) με την Χαιριστανίδου να φτάνει τους 12π. και τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη να μετρούν ήδη 30 ασίστ.

Το τριφύλλι είχε 4 παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ ταυτόχρονα σούταρε με το εκπληκτικό 71,4% από το δίποντο (30/41δ.).

Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +49 (85-34) σε μια καθηλωτική εμφάνιση για τις πράσινες.

Με το αποτέλεσμα να έχει κριθεί από πολύ νωρίς, οι δυο τεχνικοί είχαν την ευκαιρία να αξιοποιήσουν όλες τις παίκτριες που είχαν στο ρόστερ τους.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έριξαν τον ρυθμό τους στην τελευταία περίοδο με αποτέλεσμα η ομάδα της Λευκάδας να κάνει ένα επιμέρους σερί 2-10 για το 87-44 στο 34′.

Οι πράσινες ανέβασαν και πάλι την διαφορά στις τάξεις των 40 πόντων, ενώ έπιασαν και την 100άρα με την διαφορά να ξεπερνά και τους 50 πόντους (103-50).

Τα δεκάλεπτα: 32-16, 55-25, 85-34, 103-50.