Δεν τα κατάφερε και αποκλείστηκε ο Παναθηναϊκός!

«Έσπασε» το σερί του Παναθηναϊκού - Ήττα για το Τριφύλλι

H Ελιτζούρ Χολόν μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκε την αστοχία και τα λάθη του Παναθηναϊκού, παίρνοντας γρήγορο προβάδισμα με 7-2 στο 2′.

Το «τριφύλλι» προσπαθούσε να βρει ρυθμό και μείωσε σε 10-6 στο 4′, με τις γηπεδούχες όμως να είναι «ζεστές» από την περιφέρεια και με το 3 τρίποντο στο ματς να προηγούνται με 13-6 στο 5′.

Οι «πράσινες» μείωσαν και πάλι σε 13-8 στο 7′, όμως η Ελιτζούρ Χολόν ανέβασε τον ρυθμό, βρήκε πόντους στον αιφνιδιασμό χάρη στα 4 λάθη του Παναθηναϊκού και έφτασε στο +11 (20-9), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου η Ελιτζούρ Χολόν μεγάλωσε ακόμα περισσότερο την απόσταση, φτάνοντας στο +19 (28-9), έχοντας το τρομερό 6/10 (60%) τρίποντα σε 13 λεπτά παιχνιδιού.

Η Αλέξανδρή στο 15′ -και μετά από περίπου 5 λεπτά- με 2/3 βολές και τρίποντο μείωσε σε 30-16, με το «τριφύλλι» να βγάζει αντίδραση και να «ροκανίζει» τη διαφορά με σερί 7-2.

Το κρεσέντο όμως των γηπεδούχων συνεχίστηκε (7/12), φτάνοντας και πάλι στο +17 (35-28) στο 15′, με τις «πράσινες» να απαντούν από τη ρακέτα και με την Πότερ να έχει 8 πόντους, μείωσαν σε 37-23 στο 17′.

Στο 18′ μάλιστα η Ελιτζούρ Χολόν έφτασε και πάλι στο +19 (42-23), με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στα αποδυτήρια όντας στο -18 (46-28).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχες έφτασαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση στο +20 (48-28), με το «τριφύλλι» να δείχνει σημάδια αντίδρασης στη συνέχεια και με ένα μίνι σερί 4-0 να μειώνει σε 48-32.

Η Ελιζτούρ Χολόν στο 23΄ επέστρεψε και πάλι στο +20 (52-32), με την Μπουντούρη με τρίποντο να διαμορφώνει στο 25′ το 52-33, αλλά να μην μπορεί να κάνει κάτι περισσότερα, χάνοντας ευκαιρίες ακόμα και τον αιφνιδιασμό και την Ελιτζούρ Χολόν στο 28′ να φτάνει για πρώτη φορά τη διαφορά στο +24 (61-37), με τον Παναθηναϊκό να δυσκολεύεται να βρει εύκολους πόντους, να έχει 15/48 σουτ εντός πεδιάς (31,2%) και το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τις Ισραηλινές μπροστά με +23 (61-38).

Η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με τα πάντα να έχουν κριθεί, έχοντας υπέρ της η Ελιτζούρ Χολόν και το +7 του πρώτου ματς, με το «τριφύλλι» αρχικά να μειώνει σε 61-41 στο 32′ και τις γηπεδούχες να φτάνουν και πάλι στο +24 (65-41) στο 34′.

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο δεν τα παράτησε, συνέχισε να μάχεται και στο 35′ μείωσε σε 68-51 με επιμέρους σκορ 10-3.

Η Πότερ στο 37΄ αύξησε το σερί 12-3 και την ομάδα της Καπογιάννη να διαμορφώνει το 68-53 και την Μπουντούρη να γράφει το 70-55 στο 38′, με το τελικό 75-56 να δίνει την πρόκριση στην Ελιτζούρ Χολόν.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 46-28, 61-38, 75-56