Ξέσπασμα για τον «Επτάστερο» στο παλάτι του ΟΑΚΑ και τώρα... Φενέρ! (vids)

Ο Παναθηναϊκός Aktor έκανε το καθήκον του απέναντι στην ΑΕΚ (94-74), μπορούσε να δώσει ιστορικές διαστάσεις στη διαφορά, ωστόσο χαλάρωσε το 4ο δεκάλεπτο. Κορυφαίος ο Μπράουν, επέστρεψε ο Αντετοκούνμπο.

Ο Γκραντ πέτυχε το πρώτο εντός έδρας καλάθι του Παναθηναϊκού στο φετινό πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα 4-10, αλλά ο Μπράουν με πέντε συνεχόμενους πόντους δεν επέτρεψε στους κιτρινόμαυρους να ξεφύγουν. Το Τριφύλλι γύρισε το σκορ με καλάθι του Λεσόρ (11-10). Το επιμέρους σκορ για τους Πρωταθλητές Ευρώπης πήγε στο 15-2 (19-12).

Με κάρφωμα στο ανοικτό γήπεδο ο Γκριγκόνις διαμόρφωσε το σκορ στο 23-16. Με ένα αδιανόητο τρίποντο του Χέιλ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 4 (23-19). Ο Μπράουν ανέβηκε στους 12 πόντους με τρίποντο από τη γωνία (28-21). Ο Λεσόρ κάρφωσε ανάμεσα σε δύο παίκτες της ΑΕΚ και πήρε και το φάουλ (32-23).

Ο Κουζμίνσκας τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή. Από εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός άνοιξε σημαντικά τη διαφορά με επιμέρους σκορ 14-4 (46-27). Το ημίχρονο τελείωσε, όπως άρχισε, με καλάθι του Γκραντ για το +20 (49-29).

Στο β’ μέρος το έργο δεν άλλαξε με τους παίκτες του Τριφυλλιού να συνεχίζουν τον περίπατο. Από σουτ μέσης απόστασης του Μπράουν ο Παναθηναϊκός εκτοξεύτηκε στο +30 (64-34). Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 72-40.

Από το -32 η ΑΕΚ πήγε στο -16 στα μέσα της τελευταίας περιόδου (78-62) με τον Αταμάν να παίρνει έξαλλος τάιμ άουτ. Το Τριφύλλι ξύπνησε απότομα και έκοψε τη φορά των φιλοξενούμενων (84-67). Ο Μπράουν έφτασε τους 22 πόντους με τρίποντο (94-74). Το παιχνίδι έληξε 94-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 49-29, 72-40, 94-74

Παναθηναϊκός Aktor (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μπράουν, Σαμοντούροβ, Παπαπέτρου, Γκραντ, Ναν, Λεσόρ, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Γκρέι, Σκορδίλης, Χαμπ, Καράμπελας, Φλιώνης, Μπράις, Φίλλιος, Κουζμίνσκας, Νετζήπογλου, Κουζέλογλου, Γκόλντεν, Χέιλ

Συνδεθείτε στην ομάδα του Newspao.gr στο Viber Ακολουθείστε τo Newspao.gr στο Google News