Φέρτε… τον επόμενο! – Ο Παναθηναϊκός νίκησε… ΣΒΗΣΤΑ την Αρμάνι Μιλάνο!

Ο Παναθηναϊκός AKTOR νίκησε εύκολα την Αρμάνι Μιλάνο στο γεμάτο ΟΑΚΑ και «σκαρφάλωσε» στην 3η θέση της Ευρωλίγκα (79-62). Εξαιρετική εμφανίστηκε ολόκληρη η ομάδα του Τριφυλλιού, παράσημο για την εμφάνισή τους δικαιούνται οι Αντετοκούνμπο - Καλαϊτζάκης.

Φέρτε... τον επόμενο! - Ο Παναθηναϊκός νίκησε... ΣΒΗΣΤΑ την Αρμάνι Μιλάνο!

Ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε ώθηση από τον Γκραντ σε ένα τρίλεπτο με φτωχή συγκομιδή πόντων στην επίθεση για τις δύο ομάδες. Ο Μήτογλου με εντυπωσιακό κάρφωμα ξεσήκωσε τους οπαδούς στο ΟΑΚΑ (10-6). Με το σκορ στο 12-6 ο Μίροτιτς επέστρεψε στα παρκέ. Στο τελευταίο λεπτό της α’ περιόδου γύρισε και ο Βιλντόζα για το Τριφύλλι. Το δεκάλεπτο έληξε 21-16.

Το πρώτο καλάθι της β’ περιόδου πέτυχε ο Γκριγκόνις, ο Λεσόρ έκοψε τον Χάινς. Ο Χουάντσο ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή με τρίποντο (26-16), ο Γκριγκόνις βρήκε κι αυτός το στόχο από τα 6,75 προς απάντηση στον Μίροτιτς (29-19). Ο Χουάντσο ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα, στη συνέχεια ο Λεσόρ δέχτηκε χτύπημα στο κεφάλι με τον Αταμάν να ζητάει αντι-αθλητικό.

Ο Ισπανός φόργουορντ με σουτ μέσης απόστασης πήγε τον Παναθηναϊκό στο +12 (34-22). Ο Ναν έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα της Αρμάνι μετά από τάιμ άουτ (36-22). Ο Χουάντσο «ζωγραφίζει», ο Γκριγκόνις με καλάθι και φάουλ εκτίναξε τη διαφορά στο +18 (42-24). Ο Ναν σέρβιρε , ο Αντετοκούνμπο κάρφωσε εμφατικά, ανταπέδωσε ο Πόιθρες (44-28).

Η Αρμάνι αντέδρασε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με ένα επιμέρους σκορ 2-7, ο «Γκρίγκο», γρήγορα προσέφερε τρεις πόντους από την κορυφή (49-35). Ο Γκραντ συνέχισε στους απίστευτους ρυθμούς του και επανάφερε το +18 για τους πράσινους στο παιχνίδι (53-35). Ο Καλαϊτζάκης με απίθανη πιρουέτα σκόραρε για το 55-39.

Ο Αντετοκούνμπο ισοπέδωσε τον Μίροτιτς και κέρδισε και το φάουλ (57-41). Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γκριγκόνις με ωραίο φλότερ πέτυχε το 61-46. Ο Λεσόρ με εντυπωσιακή επιστροφή κάρφωσε στην ιταλική ρακέτα (67-48).

Ο Ναν πέτυχε το πρώτο του τρίποντο στο τελευταίο διάστημα του παιχνιδιού, ο Λεσόρ κάρφωσε στην ανοικτή ρακέτα, ο Χουάντσο πέτυχε το 2/2 στις βολές (76-53). Από απίθανο συνδυασμό Βιλντόζα-Αντετοκούνμπο, ο Μωραϊτης ευστόχησε για τρεις (79-62).

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 44-28, 57-41, 79-62