Απόλλων - Παναθηναϊκός 65-96: Τα highlights πριν τον... Ολυμπιακό

Οι “πράσινοι” δε δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και επικράτησαν άνετα (96-65) του Απόλλωνα στην Πάτρα για την 10η αγωνιστική της Basket League. Έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς.

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποιήσε “μεστή” εμφάνιση και θα πάει με την ψυχολογία στα… ύψη στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (30/12, 21:00) για τη Euroleague.

Με ένα απρόοπτο ολοκληρώθηκε, ωστόσο, το παιχνίδι, αφού ο Νέιτ Γουόλτερς γύρισε τον αστράγαλο του στην τρίτη περίοδο και δεν αγωνίστηκε ξανά, δημιουργώντας ανησυχία στους ανθρώπους του “τριφυλλιού”.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός, έχοντας τον Ματέους Πονίτκα σε εξαιρετική κατάσταση στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, προηγήθηκε γρήγορα με 10-2, στο 3′. Οι “πράσινοι” μπήκαν… φουριόζοι στην πρώτη περίοδο και πήραν μεγάλο προβάδισμα (20-7, 6′). Οι Πατρινοί δεν μπορούσαν να ανακόψουν το ρυθμό των φιλοξενούμενων και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 26-12 υπέρ του “τριφυλλιού”.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε “νωχελικά” για τις δύο ομάδες και στα πρώτα τρία λεπτά είχαν μπει μόλις πέντοι πόντοι (28-15, 13′). Η διαφορά παρέμενε σε διψήφιο νούμερο, με τον Παναθηναϊκό να έχει κατεβάσει… ταχύτητα (32-21, 16′). Στα τελευταία λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου οι “πράσινοι”, με… μπροστάρηδες τους Λι και Γκουντάιτις, ανέβασαν το ρυθμό και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 45-26.

Ο “εξάστερος” δεν μπήκε χαλαρός στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ήθελε να φτάσει σε μια επικράτηση δίχως… άγχος (56-31, 23′). Ο Απόλλων Πάτρας δεν μπορούσε να βρει “αντίδοτο” και η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα (65-42, 26′). Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να είναι στο +21 (71-50).

Οι “πράσινοι” εμφανίστηκαν χαλαροί στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και οι Πατρινοί μείωσαν λίγο τη διαφορά (75-61, 34′). Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός επανήλθε και μεγάλωσε το προβάδισμα του (83-65, 37′). Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς να παίρνει τη νίκη (96-65) στο παιχνίδι της Πάτρας.

O MVP

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα, με τον Αμερικανό φόργουορντ να τελειώνει το παιχνίδι με 14 πόντους (3/5 βολές, 1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο στα 21:31 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.//

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 26-45, 50-71, 65-96

Απόλλων Πάτρας (Νίκος Βετούλας): Γκρίφιν 11, Ντέιβις 5, Μπόγρης 4, Βησσαρίου, Σιλά 13, Χέιζ-Τζόουνς, Καράμπελας 10, Καλχούν 19, Κογιώνης, Μαστρογιαννόπουλος 3

Παναθηναϊκός (Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 10, Γουόλτερς 4, Λι 12, Παπαγιάννης 13, Γουίλιαμς 14, Παππάς, Γ. Καλαϊτζάκης 7, Μπέικον 6, Χουγκάζ 1, Πονίτκα 15, Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 12