«Βράζει» ο Γιαννακόπουλος με τη διαιτησία στο Περιστέρι: «Δώστους και κάνα πέναλτι!» (pic)

Γιαννακόπουλος

Θυμωμένος με τη διαιτησία στο Περιστέρι – Ολυμπιακός εμφανίστηκε ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος.

Ο ισχυρός άνδρας του Παναθηναϊκού αντέδρασε μετά τα όσα έγιναν στο Περιστέρι στην αναμέτρηση του Ολυμπιακού (κέρδισαν οι ερυθρόλευκοι στον πόντο).

«Δώστους και κανένα πέναλτι!», ήταν η ατάκα του DPG στο Instagram δείχνοντας με το… δάκτυλο την ΕΟΚ και την ΚΕΔ.

Να σημειωθεί πως το παιχνίδι είχε μεγάλη σημασία για το Τριφύλλι, καθώς αν έχανε ο Ολυμπιακός, εκείνο θα έμπαινε δυναμικά στη διεκδίκηση του πλεονεκτήματος της έδρας.

Δείτε παρακάτω

Λαύριο Megabolt – Παναθηναϊκός 84 – 86

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 86-84 του Λαυρίου Megabolt εκτός έδρας σε αναμέτρηση για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Πάρις Λι με 22 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 11-10 στο 5’ και το Λαύριο Megabolt να προσπερνά με 14-11 στο επόμενο λεπτό. Στο 7’ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 18-11 και στο 8’ η διαφορά έφτασε στους εννιά πόντους (23-14). Στο 9’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (25-15) ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 25-18.

Οι πράσινοι μείωσαν σε 25-24 στο 12’ με το Λαύριο Megabolt να κάνει το 28-24 στο 14’. Στο 16’ το Λαύριο Megabolt ξέφυγε με 34-28 αλλά στο 17’ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 34-34 και στο 18’ προσπέρασε με 37-34. Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο επόμενο λεπτό (39-37) και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 42-39.

Το Λαύριο Megabolt ξέφυγε με 53-46 στο 23’ και με 58-51 στο 24’. Στο 28’ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 64-63 και στο 29’ ισοφάρισε σε 65-65 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 67-67.

Το «τριφύλλι» προσπέρασε με 72-70 στο 32’ και ξέφυγε με 76-70 στο 34’. Στο 37’ το Λαύριο Megabolt προηγήθηκε με 79-78 και στο 38’ οι πράσινοι έκαναν το υπέρ τους 81-79 με τρίποντο του Ντουέιν Μπέικον. Ο Αμερικανός φόργουορντ έκανε το 84-79 με νέο σουτ τριών πόντων στο 39’ ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 84-84 8’’ πριν το τέλος. Τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με καλάθι του Πάρις Λι 6 δέκατα πριν την εκπνοή (84-86).

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 42-39, 67-67, 84-86

Λαύριο Megabolt (Σερέλης): Γκρέι 5 (1), Φλαγκ 20 (1), Κόουλ 21 (5), Αλ. Νικολαϊδης 2, Λέιντζβάιλ 17, Ρεμι 4, Ζάρας, Κολοβέρος 4, Κουζέλογλου 11 (1), Γερομιχαλός.
Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 22 (3), Γουίλιαμς 10 (2), Γ. Καλαϊτζάκης 5, Μπέικον 18 (6), Πονίτκα 11 (1), Γκουντάιτις 6.

Ράντονιτς: «Ελπίζω να έχουμε περισσότερους παίκτες διαθέσιμους»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με το Λαύριο Megabolt: «Ξεκινήσαμε άσχημα αμυντικά στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά στο δεύτερο βελτιωθήκαμε. Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου δεν ήμασταν καλοί ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση. Στο τέλος θα μπορούσαμε να έχουμε κερδίσει το ματς μια κατοχή νωρίτερα. Τελικά τα καταφέραμε με το καλάθι και την καλή άμυνα του Λι. Το πρόγραμμα είναι πολύ σκληρό. Την Πέμπτη είχαμε το ματς με τη Βίρτους και είναι πολύ δύσκολο με τόσο μικρό ροτέισον που έχουμε αυτό το διάστημα, λόγω των προβλημάτων που αντιμετωπίζουμε, να ανταποκριθούμε. Ήρθαμε εδώ για να κερδίσουμε και τα καταφέραμε απέναντι στο Λαύριο, το οποίο έπαιξε πολύ καλά. Ελπίζω στις προπονήσεις της επόμενης εβδομάδας, εν όψει του ματς με τη Ζαλγκίρις, να έχουμε περισσότερους παίκτες στη διάθεσή μας. Επίσης έχουμε βρει και έναν νέο παίκτη, ελπίζω να τον υπογράψουμε κατά τη διάρκεια της επόμενης εβδομάδας».