Μεγάλο «διπλό» μέσα στον ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός (vid)

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε εκτός έδρας με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στη Volleyleague.-MVP του αγώνα ο Θανάσης Πρωτοψάλτης

Μεγάλη νίκη που συνδυάστηκε με καλή εμφάνιση πέτυχε ο Παναθηναϊκός στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Οι «πράσινοι» έδειξαν ότι βρίσκονται σε καλή αγωνιστική κατάσταση για την εποχή και πέρασαν από μια πολύ δύσκολη έδρα με τρεις βαθμούς.

Εξαιρετικά δείγματα γραφής από τον Νίλσεν, χαμόγελα για την εμφάνιση του Κβάλεν, σταθερή αξία ο Πρωτοψάλτης και άξιοι συμπαραστάτες Έλγκερτ, Βουλκίδης και Γκάσμαν.

Το πρώτο σετ ήταν αμφίρροπο στην αρχή του και οι γηπεδούχοι είχαν βραχεία κεφαλή στο σκορ ωστόσο μετά το 11-11 ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό. Οι «πράσινοι» κατάφεραν και πήραν προβάδισμα και το προβάδισμα το μετέτρεψαν σε…διαφορά 13-18. Κβάλεν, Βουλκίδης, Νίλσεν και Πρωτοψάλτης είχαν τον τρόπο τους να παίρνουν πόντους κόντρα στον «δικέφαλο του Βορρά». Οι γηπεδούχοι έκαναν μια ύστατη προσπάθεια να πλησιάσουν στο 17-19 και στο 21-23 όμως ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία και τελείωσε το σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» μπήκε καλά και πάλι και είχε προβάδισμα με 7-9 και 9-12 με τον Πρωτοψάλτη να σκοράρει. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 16-16 και σταδιακά πήρε προβάδισμα με 21-18 το οποίο δεν μπόρεσε να ξεπεράσει ο Παναθηναϊκός και έτσι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 σετ με 25-23.

Στο τρίτο σετ το «τριφύλλι» πήρε προβάδισμα με 8-9 με δύο καπακωτούς πόντους του Νίλσεν. Ο ίδιος παίκτης ξαναμάζεψε το ματς για τους «πράσινους» όταν πήγε να ξεφύγει από 17-15 σε 17-17 ενώ ο Κβάλεν με άσο έκανε το 18-19. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 21-21 όμως οι «πράσινοι» είχαν την ηρεμία και την ποιότητα να το κάνουν 21-24 με μπλοκ του Πρωτοψάλτη, για να κατακτήσουν τελικά το σετ με 21-25 εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε φορτσάτος και πήρε νωρίς προβάδισμα 2-6 με άσο του Γκασμάν ενώ με δύο άσους ο Νίλσεν πήγε το ματς στο 3-9. Ο Πετρέας ανέβασε το σκορ στο 4-12 και το «τριφύλλι» κράτησε αυτή τη διαφορά μέχρι και το 11-18 και το σετ κατακτήθηκε εύκολα με 14-25.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Αβραμίδης, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 12-16, 18-21, 21-25
2ο σετ: 8-7, 15-16, 21-18, 25-23
3ο σετ: 8-7, 16-15, 19-21, 21-25
4ο σετ: 3-8, 8-16, 12-21, 14-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-23, 21-25, 14-25) σε 114′

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Λεοζίνιο 8 (6/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 25% υπ. – 11% άριστες), Λομπιζένκο 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Κέμινκ 3 (3 μπλοκ), Μπάσης 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Μούχλιας Δ. 18 (14/37 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λιάφτοφ 13 (10/23 επ., 3 άσσοι, 56% υπ. – 28% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 55% υπ. – 40% άριστες), Τακουρίδης 1 (1/1 επ.), Μπόνιας, Σαλταφερίδης, Μούχλιας Στ. 1 (1/2 επ., 43% υπ. – 29% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Έλγκερτ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Γκάσμαν 13 (9/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Νιέλσεν 23 (18/33 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Κβάλεν 10 (5/18 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 57% υπ. – 29% άριστες), Πρωτοψάλτης 17 (15/25 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. – 35% άριστες) / Χανδρινός (λ, 59% υπ. – 47% άριστες), Κασαμπαλής 1 (1 άσσος), Πετρέας 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Μάρκου 1 (1/1 επ.), Μανδηλάρης.

Δημήτρης Ανδρεοπουλος «Ξεκινήσαμε το πρωτάθλημα με μια πολύ καλή νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ. Νομίζω ότι κρατήσαμε πολύ καλή την υποδοχή μας στο πιεστικό σερβίς του ΠΑΟΚ και αυτό μας έδωσε τη δυνατότητα να επιτεθούμε με καλές συνθήκες και υψηλά ποσοστά. Νομίζω αυτό ήταν ένα βασικό στοιχείο του αγώνα το οποίο μαζί με τη συγκέντρωση που είχαμε μας έδωσε σημαντικό πλεονέκτημα για τη νίκη , την οποία και τελικά κατακτήσαμε».

Θανάσης Πρωτοψάλτης: «Είμαστε χαρούμενοι που ξεκινάμε με νίκη, αυτός ήταν και ο στόχος. Δουλεύουμε σκληρά για να συνεχίσουμε έτσι. Αφιερώνω το βραβείο στην προσπάθειά μας γιατί έχουμε κάποιους μικροτραυματισμούς οπότε το αφιερώνω στην ομάδα μου. Εμείς σαν Παναθηναϊκός διεκδικούμε όλους τους τίτλους. Αυτό που δείχνουμε μέχρι στιγμής μας αρέσει και θέλουμε να πάμε ακόμα καλύτερα. Αλλά επειδή ξυρίζουν στο τέλος το γαμπρό θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε και φυσικά θέλουμε και τύχη».

Συνδεθείτε στην ομάδα του Newspao.gr στο Viber Ακολουθείστε τo Newspao.gr στο Google News