Ξεπέρασε το εμπόδιο της Καλαμάτας ο Παναθηναϊκός

Εύκολο απόγευμα κόντρα στην Καλαμάτα είχε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας με 3-0 σετ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Volley League.

Την έκτη του σερί νίκη με 3-0 σετ (25-22, 25-22, 25-16) πήρε ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Καλαμάτα σε ένα ματς με δύο ανταγωνιστικά σετ και ροτέισον από την μεριά των «πράσινων».

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και την Καλαμάτα να βάζει δύσκολα στους γηπεδούχους, με τον Οκάμπο να είναι πολύ καλός στα επιθετικά του καθήκοντα.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο +5 (15-10), όμως είδαν τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με σερί 6-1 (16-16). Στην τελική ευθεία οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (20-20), με τον Παναθηναϊκό να τρέχει σερί 4-1 και να βρίσκεται με πολλαπλό set ball (24-21). Το πρώτο σετ κατακτήθηκε από τον Παναθηναϊκός με σκορ 25-22.

Στο δεύτερο σετ, η Καλαμάτα κατάφερε να πάρει προβάδισμα στην αρχή, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει κεφάλι στο σκορ και να παίρνει διαφορά δύο πόντων (10-8). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στα μέσα του σετ (16-16), αλλά το «τριφύλλι» πήρε ξανά προβάδισμα (21-17). Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ξανά με τρία set balls (24-21) και διπλασίασαν με 25-22 τα σετ τους.

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός άλλαξε πρόσωπα στη σύνθεσή του, ανεβάζοντας παράλληλα τον ρυθμό του. Από νωρίς πήρε προβάδισμα ασφαλείας (10-5), το οποίο διεύρυνε στη συνέχεια για να κατακτήσει με άνεση το σετ (25-16) και να πάρει τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-22, 25-22, 25-16