Ξέχασε να'ναι Παναθηναϊκός, είναι, όμως, Panathinaikos!

Παρά τις απίθανες ήττες από Μίλωνα και Πήγασο Πολίχνης, ο Παναθηναϊκός συνεχίζει «τρένο» στην Ευρώπη και βλέπει… ημιτελικά και Ολυμπιακό!

Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε άνετα το εμπόδιο της νορβηγικής Βίκινγκ, την κέρδισε με 3-0 στο Μαρούσι και πέρασε στους 8. Πλέον απέχουν μια πρόκριση οι «αιώνιοι» μακριά από το σχεδόν βέβαιο συναπάντημα στους «4»!

Πλέον απέχουν μια πρόκριση οι «αιώνιοι» μακριά από το σχεδόν βέβαιο συναπάντημα στους «4»!

Εύκολη νίκη με σκορ 3-0 σετ επί της Μπέργκεν πήρε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ντούμπλαρε τις νίκες του κόντρα στους Νορβηγούς και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του CEV Challenge Cup, όπου θα βρεθεί αντιμέτωπος με την ομάδα που θα πάρει την πρόκριση από το ζευγάρι Οριόν – Μουρόφ.

Τα σετ: 25-18, 25-14, 25-16

Με …πράσινη φινέτσα!

Τα «φίνα κορίτσια» με φοβερή εμφάνιση πέτυχαν μια σπουδαία νίκη κόντρα στη Ναντ με 3-1 σετ και έκαναν το πρώτο βήμα πρόκρισης για τη φάση των «16» του Challenge Cup.

Οι «πράσινες» πήραν το τρίποντο κόντρα στην πρωτοπόρο του γαλλικού πρωταθλήματος και αναμφίβολα σπουδαία Ναντ και πλέον αναμένουν τη ρεβάνς στη Γαλλία (20/12) με στόχο την επόμενη φάση του θεσμού.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός και βρήκε αρκετές λύσεις από τις Μέντιτς και Ανάε. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, όταν η Ναντ σε κρίσιμο σημείο προηγήθηκε με +3 (20-23).

Οι «πράσινες» απάντησαν με σερί 3-0 για το 23-24, αλλά τελικά η γαλλική ομάδα έκανε το 0-1 (23-25). Στο δεύτερο σετ η Ναντ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 0-3. Το «τριφύλλι» όμως, ανέβασε στροφές και με πολύ καλή εμφάνιση από τις Ανθούλη και Ανάε μπόρεσε να ισοφαρίσει σε 5-5 και στη συνέχεια να χτίσει διαφορά +3 (11-8).

Η διαφορά έφτασε το +5 (15-10) αλλά ήρθε η απάντηση από τις Γαλλίδες που πλησίασαν στο -2 (17-15). Με δύο σερί πόντους η Χατζηευστρατιάδου διαμόρφωσε το 19-16 και με άσσο η Ανάε έδωσε αέρα 4 πόντων στον ΠΑΟ (20-16). Η διαφορά έφτασε τους +6 (23-16) υπέρ του ΠΑΟ που ισοφάρισε 1-1 σετ με 25-18. Στο τρίτο σετ οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 11-11, όταν ο ΠΑΟ πάτησε το γκάζι και «έχτισε» ένα +5 (17-12) που όμως δε διατηρήθηκε για πολύ αφού η Ναντ μείωσε σε (19-18).

Ο Παναθηναϊκός δε «λύγισε» στην αντεπίθεση των Γαλλίδων και με την Ανάε σε πολύ καλή κατάσταση «καθάρισε» το σετ με 25-19 για το 2-1. Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟ ήταν καταιγιστικός μετά το 6-6, όταν ξεκίνησε να δημιουργεί διαφορά ασφαλείας (16-10). Η Ναντ δεν κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ κι έτσι ο Παναθηναϊκός με 23-17 και 3-1 πήρε τη νίκη.

Ο προπονητής του ΠΑΟ, Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Θεωρώ ότι κάναμε ένα καλό παιχνίδι στο πρώτο μεταξύ μας ματς με τη Ναντ.

Ξέρουμε πολύ καλά ότι το γαλλικό πρωτάθλημα έχει πολύ υψηλό επίπεδο και αυτή τη στιγμή η Ναντ είναι πρώτη άρα πρόκειται για μια ομάδα με μεγάλη ποιότητα. Λειτουργήσαμε πολύ καλά στον τομέα μπλοκ άμυνα και αυτό μας βοήθησε σημαντικά για τη νίκη.

Από κει και πέρα καθοριστικό ρόλο έπαιξε και η υποδοχή για εμάς. Όλα είναι αλληλένδετα μεταξύ τους ωστόσο όταν είναι καλή η υποδοχή μπορούν να ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα σωστά.

Εμείς θεωρώ ότι ακολουθήσαμε το πλάνο μας και πήραμε τον ρυθμό από τον παλμό που μας δόθηκε και πλέον προετοιμαζόμαστε για την ρεβάνς. Εκεί θα είναι ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι το οποίο εμείς πάμε επίσης να νικήσουμε».

Η Αντόρα Ανάε ανέφερε: «Πετύχαμε μια πολύ σημαντική νίκη ωστόσο ήταν το πρώτο ματς και πρέπει να δείξουμε την ίδια αποφασιστικότητα και στο δεύτερο ματς. Θεωρώ ότι το κλειδί ήταν ότι είχαμε τεράστια συγκέντρωση σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν ξεφύγαμε ποτέ από το πλάνο μας . Ο κόσμος μας είναι πάντα εδώ και μας βοηθάει πλέον κοιτάμε την ρεβάνς».

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-7, 14-16, 19-21, 23-25 2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-16, 25-18 3ο σετ: 6-8, 16-12, 21-19, 25-19 4ο σετ: 8-6, 16-10, 21-16, 25-17 Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-18, 25-19, 25-17) σε 100′

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 61 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Ναντ προήλθαν από 3 άσσους, 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.