Θυμίζει έντονα τον Παναθηναϊκό «εσόδων - εξόδων»!

Τρεις εβδομάδες πέρασαν από το τρομακτικό «71-95» του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ και στον Παναθηναϊκό δεν έχει κουνηθεί… φύλλο λες και δεν υπάρχει ρευστό.

Ο Άντριους ακόμα πληρώνεται από το σύλλογο, ο Γκριγκόνις αμείβεται κάθε τέλος του μήνα σα να μην «τρέχει» κάτι, οι Έλληνες παίκτες είναι επιπέδου… Eurocup στην ομάδα, ο Ράντονιτς παραμένει στο σύλλογο, ενώ θα έπρεπε να απολυθεί τουλάχιστον εδώ και ένα μήνα, μήπως και σωθεί το Κύπελλο.

Δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ του Παναθηναϊκού των «εσόδων – εξόδων» με τον φετινό Παναθηναϊκό.

Παρότι το μπάτζετ είναι αυξημένο, η κατάληξη στο αγωνιστικό είναι η ίδια. Ήττα από τον Άρη πέρσι, ήττα και… φέτος. Ήττες από τον Ολυμπιακό. Η οκτάδα της Ευρωλίγκα έκανε «φτερά» από τον Ιανουάριο.

Στο Τριφύλλι επικοινώνησαν προς τα έξω, πως «η κανονικότητα επιστρέφει», αλλά μόνο κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί…

Virtus Segafredo Bologna – Παναθηναϊκός 74 – 64

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 74-64 από τη Virtus Segafredo Bologna εκτός έδρας σε αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Νέιτ Γουόλτερς με 15 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 5-5 στο 2′. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 5 πόντων στο 4′ (10-5) και στο 8′ ξέφυγαν με 18-9, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 18-11.

Στο 11′ οι Ιταλοί πήραν διψήφια διαφορά πόντων (23-11) και στο επόμενο λεπτό ξέφυγαν με 25-11. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 27-22 στο 14′ αλλά στο 16′ η Virtus Segafredo Bologna πήρε προβάδισμα δώδεκα πόντων (36-24), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 43-30.

Στο 21’ οι πράσινοι μείωσαν σε 43-35 και σε 44-39 στο 24’, ωστόσο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 49-39 στο επόμενο λεπτό. Το «τριφύλλι» κατάφερε να πλησιάσει σε 52-48 στο 28’, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 55-51. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 55-54 στο 31’ και στο 33’ προσπέρασε με 57-55.

Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα ηνία με 60-57 στο επόμενο λεπτό και έφτασαν στο +7 (64-57) στο 35’. Το σερί της ιταλικής ομάδας έφτασε το 14-0 και έτσι στο 38’ ξέφυγε με 69-57, κατακτώντας τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με 74-64.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 43-30, 55-51, 74-64