Τα εύκολα... δύσκολα, αλλά «πέρασε» στον τελικό!

Στον τελικό του Σούπερ Καπ προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, ο οποίος θα μπορούσε να περάσει και πιο άνετο βράδυ στην Πάτρα απέναντι στο Λαύριο (74-61).

Το Τριφύλλι με κορυφαίο τον Οκάρο Ουάιτ πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα στο ημίχρονο 46-29 με καλές επιδόσεις σε άμυνα και επίθεση στο β’ δεκάλεπτο.

Ωστόσο, το Λαύριο με ένα επιμέρους σκορ 7-17 στο β’ ημίχρονο ξαναμπήκε στο ματς και κράτησε στην τσίτα τον Παναθηναϊκό.

Με όπλο το επιθετικό ριμπάουντ η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έβγαλε μπροστά τις προσωπικότητές του, παρά την αρχική ανησυχία στο σκορ, και κατόρθωσε να κρατήσει σε απόσταση τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη και να πάρει εκείνο το εισιτήριο για τον τελικό στο «Τόφαλος».

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 46-29, 53-46, 74-61