Συνέτριψε τον ΠΑΟΚ ο «Εξάστερος» και κοιτάει Εφές!

Σε ρυθμούς ρελαντί… ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκανε το 2/2 στο ΟΑΚΑ για το ελληνικό πρωτάθλημα συντρίβοντας τον ΠΑΟΚ με τελικό σκορ 96-67.

Αγριεμένοι παρουσιάστηκαν οι πράσινοι έξι μέρες πριν το επόμενο ευρωπαϊκό «ντέρμπι» με την Εφές.

Από το πρώτο δεκάλεπτο δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον ΠΑΟΚ και προηγήθηκαν με 23-11. Ο Σαντ Ρος ήταν εκπληκτικός με 15 πόντους στο ξεκίνημα του αγώνα. Το ημίχρονο έληξε με το Τριφύλλι να έχει «κλειδώσει» επί της ουσίας το αποτέλεσμα, έχοντας ως προίκα μια διαφορά 23 πόντων (51-28).

Εν συνεχεία, οι πρωταθλητές Ελλάδες κατέβασαν ταχύτητες σκεπτόμενοι και το ερχόμενο παιχνίδι στην Ευρωλίγκα. Το τελικό σκορ αφήνει τον Γιώργο Βόβορα ικανοποιημένο με τον Παναθηναϊκό να είναι στις δύο νίκες σε ισάριθμα ματς στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Τρομερός ήταν ο Μήτογλου, ο οποίος έπαιξε στα όρια του double double με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ. 12 πόντους και 3 ασίστ ο Παπαπέτρου, πρώτος με 4 ασίστ ο Νέντοβιτς! Θετικές εντυπώσεις άφησαν οι νεαροί Καλαϊτζάκης, Δίπλαρος και Περσίδης.