Συνεχίζει αήττητος ο Παναθηναϊκός στο Rising Stars!

Οι «πράσινοι» δεν επηρεάστηκαν από τον τραυματισμό του Σαμοντούροφ στο 12’31” της αναμέτρησης (26-21), όταν ο διεθνής φόργουορντ πάτησε σε πόδι αντιπάλου και υπέστη διάστρεμμα. Οι συμπαίκτες του, πάντως, θέλησαν να παίξουν και γι’ αυτόν και μπόρεσαν να ανατρέψουν με καλή άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση το αρχικό προβάδισμα των «Βόρειων» Rising Stars.

Έτσι από 26-21 το σκορ με πρωτεργάτες τους Κουστένη, Εζέτζα, έγινε 34-37 στο ημίχρονο και η πίεση στους τυπικά γηπεδούχους συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Με επί μέρους σκορ 26-20 στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, παίζοντας καλό μπάσκετ, εδραίωσε την υπεροχή του, την οποία και «κλείδωσε» στο τέταρτο, με ακόμη ένα υπέρ του επί μέρους σκορ 25-20 για να τελειώσει ο αγώνας, παρόντων αρκετών φίλων του μπάσκετ, με 74-88 και τις δύο ομάδες να χειροκροτούνται.

Διαιτητές: Σελεβός, Ντόνης, Λαμπρέλης

Δεκάλεπτα: 26-22, 34-37, 54-63, 74-88

Rising Stars North (Γκαϊτατζής-Μπουσβάρος): Τζαμπαζλής 5(1), Νταρατάνας 11, Ζευγαράς 2, Χιτικούδης 31, Κουρτίδης 2, Στεφόπουλος 5 (1), Κατσιμαγκλής, Σιμόπουλος, Φωταρούδης 2, Κομνιανίδης 8(2), Γκλιάνας, Μπιλιούρης 8, Δήμου

Παναθηναϊκός (Ρήγγας-Μπούντας): Σταμπουλής 2, Τουλιάτος 10 (2), Ζερβός 6(1), Αθανασόπουλος 8, Ευαγγελίου, Κουστένης 14 (1), Βασιλαντωνάκης 11, Γεωργιάδης 5, Εζέτζα 10, Τουμαζάτος 14(1), Σαμοντούροφ.