Στα πέναλτι πήρε την πρόκριση η Κροατία (vids)

Το άξιζε και το πέτυχε! Η Κροατία στη διαδικασία των πέναλτι (4-3), νίκησε τη Ρωσία και πήρε μια σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά του Μουντιάλ (2-2 κανονική διάρκεια και παράταση).

Στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης η Ρωσία άνοιξε το σκορ απέναντι στην Κροατία με ένα απίστευτο σουτ του Ντένις Τσερίσεφ έξω από την περιοχή αφήνοντας… άγαλμα τον Ντάνιελ Σούμπασιτς.

Στο 39ο λεπτό του προημιτελικού με την Ρωσία στο Σότσι, η Κροατία θα καταφέρει να ισοφαρίσει (1-1) με κοντινή κεφαλιά του επιθετικού Αντρέι Κράμαριτς.

Στο 101 λεπτό της αναμέτρησης ο Ντομαγκόι Βίντα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και κάνει το 1-2 υπέρ της Κροατίας!

το 115’ o Φερνάντες με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 2-2 στο ματς με την Κροατία.