Ράντονιτς: Οι δηλώσεις μετά το διπλό στην Καρδίτσα - Η ατάκα για τις απουσίες

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα (82-99) εκτός έδρας του Α.Σ. Καρδίτσας Βιολογικό Χωριό σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Γιώργος Παπαγιάννης με 20 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 4′ βρεθηκε να προηγείται με 11-6, ενώ στο 6′ έκανε το 16-10. Στο 8′ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (22-12), όμως στο 9′ η Καρδίτσα μείωσε σε 22-17, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 27-19.

Οι πράσινοι ξέφυγαν με 35-23 στο 13′ και με 39-23 στο 15′. Στο 17′ η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (27-48) και στο 19′ έγινε το 56-31, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 57-38.

Στα πρώτο λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά παράμενε κοντά στους 20 πόντους (45-67 στο 24’) με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 69-54 στο 27’. Στο 29’ το «τριφύλλι» επέστρεψε στο +20 (56-76) και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 76-59.

Ο Α.Σ. Καρδίτσας Βιολογικό Χωριό μείωσε σε 79-65 στο 32’ και στο 35’ ο Παναθηναϊκός έκανε το 90-70 φτάνοντας τελικά στη νίκη με 99-82.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 38-57, 59-76, 82-99

ΑΣ Καρδίτσας Βιολογικό Χωριό (Αγγέλου): Μπεχάιμ 15 (3), Μπέιτμον 22 (7), Αγραβάνης 8 (2), Τσούκας 2, Γόντικας 10, Αθηναίου 13 (3), Α. Καλαϊτζάκης, Ντελόριερ 11 (1), Πεφάνης 1, Αλεξιάδης, Καρράς
Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 6, Γουόλτερς, Παπαγιάννης 20, Γουίλιαμς 6 (2), Πονίτκα 6, Λι 17 (2), Μποχωρίδης 14 (2), Γ. Καλαϊτζάκης 14 (2), Μαντζούκας 6 (2), Γκουντάιτις 10.

Ράντονιτς: «Κοντρολάραμε το παιχνίδι»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα: «Μετά τα πρώτα είκοσι λεπτά πήραμε ένα ικανοποιητικό προβάδισμα. Στο δεύτερο ημίχρονο κοντρολάραμε το ματς και είχαμε την ευκαιρία να ξεκουράσουμε κάποιους παίκτες, παρότι αντιμετωπίζαμε πολλά προβλήματα με αποτέλεσμα μόλις δέκα αθλητές να είναι διαθέσιμοι σήμερα».

Σχετικά με την ατμόσφαιρα στην Καρδίτσα, τόνισε: «Η ατμόσφαιρα ήταν καταπληκτική. Είναι όμορφο για τους παίκτες να αγωνίζονται σε γήπεδα σαν αυτό με τέτοιο κοινό στις εξέδρες».