Παναθηναϊκός – Μπότεφ Πλόβντιβ 2-1: Τα highlights από το ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 της Μπότεφ Πλόβντιβ στο ΟΑΚΑ και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση.

Παναθηναϊκός - Μπότεφ Πλόβντιβ 2-1: Τα highlights από το ΟΑΚΑ

Οι πράσινοι παρότι είχαν αδυναμίες είχαν τον έλεγχο του αγώνα στην μεγαλύτερη διάρκεια και κατάφεραν να πάρουν την νίκη στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της νέας χρονιάς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο καθώς ο Παναθηναϊκός στην πρώτη του φάση κατάφερε να κάνει και το 1-0 με τον Γερεμέγεφ στο 8΄.

Στο 44′ ο Τζούρισιτς κέρδισε πέναλτι με τον Μπακασέτα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να κάνει το 2-0 για τον Παναθηναϊκό πριν το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο το τριφύλλι βρήκε και πάλι δίχτυα με τον Τζούρισιτς όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Ο Βίλένα στην συνέχεια έκανε ένα τεράστιο λάθος στην άμυνα με αποτέλεσμα η Μπότεφ να μειώσει στο σκορ στο 71′ και να ξαναμπέι στο ματς.

Μετά το γκολ της Μπότεφ ο ρυθμός έπεσε στο παιχνίδι με την Μπότεφ να έχει μία ακόμα καλή ευκαιρία που δεν κατάφερε να αξιοποιήση.