Άξιος της μοίρας του Παναθηναϊκός - Έ-χ-ασε την ευκαιρία

Σε ένα παιχνίδι κακής ποιότητας και χωρίς ρυθμό ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 με την ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός κόντρα στην ΑΕΚ ήταν κατώτερος των περιστάσεων με αποτέλεσμα να μείνει στο 1-1.

Κακο αποτέλεσμα για το τριφύλλι, καθώς βαθμολογικά τον αφήνει πέμπτο και… εκτός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

H πρώτη φάση για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 14′ λεπτό της αναμέτρησης με τον Μολό να σουτάρει έξω από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Αθανασιάδη

Στο 19′ απείλησε για πρώτη φορά η ΑΕΚ με τον Σιμάνσκι να σουτάρει με το αριστερό και τον Διούδη να μπλοκάρει.

Tο υπόλοιπο του ημιχρόνου ηταν πολύ κακής ποιότητας με τις δύο ομάδες να μην δείχνουν ικανές να απειλήσουν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο με τις δύο ομάδες να δίνουν προτεραιότητα στην άμυνα με αποτέλεσμα να μην βρίσκουν χώρους.

Στο 58′ ο Παναθηναϊκός πέτυχε γκολ, στην πρώτη του φάση στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Βέλεθ να σουτάρει μετά από φάουλ του Μαουρίσιο και να πετυχαίνει ένα φανταστικό τέρμα.

Η ΑΕΚ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Λιβάι Γκαρσία, χωρίς να έχει φανεί απειλητική έως εκείνη την στιγμή, μετά από λάθος των πρασίνων στην μεσαία γραμμή.

Στο 87′ η ΑΕΚ απείλησε και πάλι με την κεφαλιά του Λάτσι να καταλήγει στην αγκαλιά του Διούδη.

O Παναθηναϊκός είχε τεράστια ευκαιρία στο 90′ να κάνει το 2-1 μετά από φάουλ του Χατζηγιοβάνη ο Νιάς έκανε προβολή με τον Αθανασιάδη να κάνει τρομερή απόκρουση στην γραμμή.