Παναθηναϊκός: Τι έδειξαν οι εξετάσεις του Γουόλτερς

Παναθηναϊκός - Μπασκόνια 98-83: Η κριτική των παικτών του Τριφυλλιού

Ο Νέιτ Γουόλτερς υποβλήθηκε σε εξετάσεις με την επιστροφή της ομάδας στην Αθήνα.

Αυτές έδειξαν ότι ταλαιπωρείται από μυϊκό σπασμό στον αριστερό γαστροκνήμιο μυ δηλαδή δεν υπέστη κάποια ζημιά και απέφυγε τα χειρότερα.

Η κατάστασή του θα επανεξεταζεται καθημερινά.

Virtus Segafredo Bologna – Παναθηναϊκός 74 – 64

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 74-64 από τη Virtus Segafredo Bologna εκτός έδρας σε αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Νέιτ Γουόλτερς με 15 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 5-5 στο 2′. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 5 πόντων στο 4′ (10-5) και στο 8′ ξέφυγαν με 18-9, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 18-11.

Στο 11′ οι Ιταλοί πήραν διψήφια διαφορά πόντων (23-11) και στο επόμενο λεπτό ξέφυγαν με 25-11. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 27-22 στο 14′ αλλά στο 16′ η Virtus Segafredo Bologna πήρε προβάδισμα δώδεκα πόντων (36-24), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 43-30.

Στο 21’ οι πράσινοι μείωσαν σε 43-35 και σε 44-39 στο 24’, ωστόσο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 49-39 στο επόμενο λεπτό. Το «τριφύλλι» κατάφερε να πλησιάσει σε 52-48 στο 28’, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 55-51. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 55-54 στο 31’ και στο 33’ προσπέρασε με 57-55. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα ηνία με 60-57 στο επόμενο λεπτό και έφτασαν στο +7 (64-57) στο 35’. Το σερί της ιταλικής ομάδας έφτασε το 14-0 και έτσι στο 38’ ξέφυγε με 69-57, κατακτώντας τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με 74-64.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 43-30, 55-51, 74-64