Παναθηναϊκός: Πρόκριση και τώρα Ολυμπιακός!

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε με νευρικότητα κόντρα στον Εύνικο, πήρε όμως με σχετική άνεση την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου (62-55).

Στον νοκ άουτ προημιτελικό θα φιλοξενηθεί από τον Ολυμπιακό, στις 22/12 σε ένα ματς που έχει χαρακτήρα πρόωρου τελικού για τους αιώνιους.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι ο ΠΑΟ ήλεγξε το ρυθμό του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος και παρότι δυσκολεύτηκε σε κάποια σημεία δεν έχασε το προβάδισμα. Η χαμηλή παραγωγικότητά στο πρώτο δεκάλεπτο είχε ως αποτέλεσμα ο Εύνικος να παραμείνει κοντά στο σκορ (16-12).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι και τα μισά της δεύτερης περιόδου, όταν οι «πράσινες» ανέβασαν το ρυθμό τους και προηγήθηκαν με +7 (27-20). Με πρώτες σκόρερ τη Σωτηρίου (11π.) και τη Ριντ (8π.) οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το «τριφύλλι» να προηγείται 31-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός συνέχισε με ανεβασμένη διάθεση και προηγήθηκε αρκετές φορές με διψήφια διαφορά, ωστόσο ο αντίπαλος κατάφερνε να επιστρέψει στο ματς. Η περίοδος ολοκληρώθηκε 42-34 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στον Εύνικο και με διψήφια διαφορά ασφαλείας στο μεγαλύτερο κομμάτι του δεκαλέπτου «καθάρισαν» το ματς με τελικό σκορ 62-55.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Σωτηρίου με 15 πόντους και ακολούθησε η Ριντ με 14 και η Κωτούλα με 13, ενώ η Αλεξανδρή και η Παυλοπούλου μοίρασαν από 7 και 6 ασίστ αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 31-22, 42-34, 62-55

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):Ριντ 14 , Ζιάκα, Κωτούλα 13 (3), Παυλοπούλου 9 (1) και 6 ασίστ, Πότερ 6, Σωτηρίου 15, Μπουντούρη 3, Αλεξανδρή 7 ασίστ, Παλάσκα , Κάρτερ, Θεοδωρομανωλάκη , Χαιριστανίδου 2.

Εύνικος (Βελτσίστας): Καραγιάννη 2, Εμμανουηλίδου 13 (1), Ράδη, Πολυμένη 2, Ζουρνή 2, Κεσσέ 4, Βούλγαρη, Γκιζάνη, McDonald 3 (1), Jones 13, Ναυροζίδου 4, Stojanovska 12.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 31-22, 42-34, 62-55