Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-2: Τα highlights της σπουδαίας ανατροπής

Ο Παναθηναϊκός έκανε μεγάλη ανατροπή από 0-2 σε 3-2 στο ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό σε μια καυτή ατμόσφαιρα και μίλησε η καρδιά και η ψυχή του πρωταθλητή.

Σπουδαία νίκη για το «τριφύλλι» που κατάφερε και πήρε τη νίκη παρότι βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο. Ειδικά μετά την απώλεια του δεύτερου σετ και με τον τρόπο που χάθηκε, ο Παναθηναϊκός έδειξε τεράστια αποθέματα ψυχής και γύρισε το ματς.

Ήταν η έκτη συνεχόμενη νίκη του «τριφυλλιού» επί του Ολυμπιακού και έχει φτιάξει ένα σπουδαίο σερί κόντρα στον αιώνιο αντίπαλο του.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πιάσει τα γνωστά ψηλά του στάνταρ απόδοσης έμεινε πίσω στο σκορ σε κάποια κρίσιμα σημεία του ματς και τελικά απώλεσε το σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» έχασε το σετ μέσα από τα χέρια του αφού το έχασε από 24-22 κάνοντας μια σειρά λάθη και τελικά ηττήθηκε με 24-26.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟ μπήκε με την πλάτη στον τοίχο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα λίγο πριν τα μισά του σετ με 12-7. Συνέχισε πιέζοντας τον αντίπαλο και εκμεταλλευόμενος τα λάθη και το μπλοκ το έφτασε στο 22-15.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο αντίδρασης και μες ένα 0-4 το μείωσαν σε 22-20 όμως οι «πράσινοι» δεν είχαν την ίδια αδράνεια και κατέκτησαν το σετ με 25-22.

Σε ότι αφορά το τέταρτο σετ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 4-5 όμως ο Παναθηναϊκός έδειξε καρδιά και ψυχή πρωταθλητή και το γύρισε με 25-22.

Στο τάι μπρέικ δεν γινόταν αλλιώς και ο Παναθηναϊκός πήρε το ματς και έκανε την πλήρη ανατροπή

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας. Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Διαιτητής challenge: Κουτσούλας, Επόπτες: Κατερλή, Τόλιος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Διακύμανση: 1ο σετ: 7-8, 11-16, 16-21, 22-25 2ο σετ: 8-5, 14-16, 17-21, 24-26 3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-22 4ο σετ: 5-8, 14-16, 21-20, 25-22 5ο σετ: 5-2, 10-7, 12-9, 15-10

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 50 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-2 (22-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-10) σε 149′