Παναθηναϊκός: «Εκδίκηση» και ξέσπασμα για τα φίνα κορίτσια, συνέτριψαν τον Άρη!

Καθοριστικό βήμα για το πρωτάθλημα έκανε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος μετά τον αποκλεισμό του από την Τενερίφη «πάτησε» τον Άρη και πήρε τη ρεβάνς με 3-0 σετ.

Ο Παναθηναϊκός συνήλθε γρήγορα από τον αποκλεισμό στην Ευρώπη και επιβλήθηκε του Άρη με 3-0 σετ σε ένα καθοριστικό ματς και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.
Οι «πράσινες» παρουσιάστηκαν με μεγάλη σοβαρότητα και συγκέντρωση και πέτυχαν τον στόχο τους που δεν ήταν άλλος από το τρίποντο.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν ισοπεδωτικός και δεν άφησε κανένα περιθώρια αντίδρασης στον Άρη. Οι «πράσινες» μπήκαν από την αρχή δυνατά στο ματς και είναι χαρακτηριστικό ότι το κατέκτησαν με 25-

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟ μπήκε πιο χαλαρά με αποτέλεσμα να βρίσκεται πίσω στο σκορ λίγο μετά τα μισά του σετ με 12-13. Οι γηπεδούχες κατάφεραν με δυσκολία να το γυρίσουν σε 21-19 και στα κρίσιμα σημεία το «τριφύλλι» είχε οξυδέρκεια και το κατέκτησαν με 25-23 κάνοντας το 2-0.

Αναφορικά με το τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι επιβλητικός και νίκησε εύκολα τον αντίπαλο του με 25-14.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μενεσλής, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Σπίγγου, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Πεσίνογλου.

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-5, 16-7, 21-11, 25-14 2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 25-23 3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-10, 25-15 . Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 45 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 2 άσσους, 33 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-23, 25-15) σε 75′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 10 (6/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κρος 14 (11/15 επ., 3 μπλοκ), Στεπανένκο 3 (3/17 επ.), Γκρόθες 9 (8/17 επ., 1 άσσος, 92% υπ. – 58% άριστες), Παπαφωτίου 6 (3/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χαντάβα 13 (13/28 επ., 58% υπ. – 38% άριστες) / Ρόγκα (λ, 75% υπ. – 38% άριστες), Κωνσταντίνου, Τσιτσιγιάννη 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λάππα, Μερκάδο 14 (13/39 επ., 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 1 (1/3 επ.), Σουάν 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. – 9% άριστες), Έβανς 13 (12/28 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 42% άριστες) / Κουρτίδου (λ, 20% υπ. – 17% άριστες), Καμπούρη (λ, 10% υπ. – 10% άριστες), Τάνη, Μυλωνά 1 (1/2 επ.), Γαϊτανίδου.

Τα σετ: 25-14, 25-23, 25-15