Παναθηναϊκός: Αξίζει να ρίχνει... ματιές στον Ζούγρη! (vids)

Για το νεανικό πρότζεκτ του Παναθηναϊκού όσον αφορά τους Έλληνες, ο σύλλογος πρέπει να παρακολουθεί την εξέλιξη του Βαγγέλη Ζούγρη του Περιστερίου.

Ο πιτσιρικάς (μόλις 18 ετών) του Περιστερίου bwin, που λίγο έλειψε να ξεράνει τον Ολυμπιακό, πραγματοποίησε απίθανη εμφάνιση, αφού ήταν παντού, σε άμυνα και επίθεση, σημειώνοντας 9 πόντους (4/4 δίποντα, 1/1 βολή), 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε περίπου 11 λεπτά συμμετοχής!

«Έχω δουλέψει πάρα πολύ, έχω ματώσει. Προσπαθώ να αξιοποιώ τις ευκαιρίες του κόουτς, τον ευχαριστώ, που με εμπιστεύτηκε. Δουλεύω, θα δουλεύω και δεν θα τα παρατήσω ποτέ. Θέλω να παίξω μπάσκετ και θα παίξω μπάσκετ. Το να φτάσω στην Ευρωλίγκα είναι το όνειρό μου, αλλά είναι πολύ μακρινό. Είμαι στο μηδέν, κάτω από το μηδέν. Το καταλαβαίνω και για αυτό θέλω να δουλέψω», ανέφερε στις δηλώσεις του.

Το απίστευτο, δε, με τον Ζούγρη, που γεννήθηκε το 2004 και έχει ύψος 2,01μ. είναι ότι μέχρι πριν από τέσσερα χρόνια δεν είχε παίξει ποτέ μπάσκετ! Και αυτό διότι μέχρι τα 14 του έπαιζε ποδόσφαιρο και λόγω του ύψους του, οι προπονητές του τον έβαζαν… στόπερ!

Λαύριο Megabolt – Παναθηναϊκός 84 – 86

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 86-84 του Λαυρίου Megabolt εκτός έδρας σε αναμέτρηση για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Πάρις Λι με 22 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 11-10 στο 5’ και το Λαύριο Megabolt να προσπερνά με 14-11 στο επόμενο λεπτό. Στο 7’ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 18-11 και στο 8’ η διαφορά έφτασε στους εννιά πόντους (23-14). Στο 9’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (25-15) ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 25-18.

Οι πράσινοι μείωσαν σε 25-24 στο 12’ με το Λαύριο Megabolt να κάνει το 28-24 στο 14’. Στο 16’ το Λαύριο Megabolt ξέφυγε με 34-28 αλλά στο 17’ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 34-34 και στο 18’ προσπέρασε με 37-34. Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο επόμενο λεπτό (39-37) και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 42-39.

Το Λαύριο Megabolt ξέφυγε με 53-46 στο 23’ και με 58-51 στο 24’. Στο 28’ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 64-63 και στο 29’ ισοφάρισε σε 65-65 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 67-67.

Το «τριφύλλι» προσπέρασε με 72-70 στο 32’ και ξέφυγε με 76-70 στο 34’. Στο 37’ το Λαύριο Megabolt προηγήθηκε με 79-78 και στο 38’ οι πράσινοι έκαναν το υπέρ τους 81-79 με τρίποντο του Ντουέιν Μπέικον. Ο Αμερικανός φόργουορντ έκανε το 84-79 με νέο σουτ τριών πόντων στο 39’ ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 84-84 8’’ πριν το τέλος. Τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με καλάθι του Πάρις Λι 6 δέκατα πριν την εκπνοή (84-86).

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 42-39, 67-67, 84-86

Λαύριο Megabolt (Σερέλης): Γκρέι 5 (1), Φλαγκ 20 (1), Κόουλ 21 (5), Αλ. Νικολαϊδης 2, Λέιντζβάιλ 17, Ρεμι 4, Ζάρας, Κολοβέρος 4, Κουζέλογλου 11 (1), Γερομιχαλός.
Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 22 (3), Γουίλιαμς 10 (2), Γ. Καλαϊτζάκης 5, Μπέικον 18 (6), Πονίτκα 11 (1), Γκουντάιτις 6.