Το πάλεψαν τα “φίνα κορίτσια”, αλλά… (pics)

Το πάλεψαν τα "φίνα κορίτσια", αλλά... (pics)

Δυστυχώς δεν τα κατάφεραν. Τα κορίτσια του βόλεϊ του Παναθηναϊκού κοίταξαν στα ίσα τον Ολυμπιακό, πήραν το πρώτο σετ, αλλά τα λάθη στα κρίσιμα σημεία και ηττήθηκαν με 1-3 σετ και παρέμειναν πίσω από τον “αιώνιο” αντίπαλο του.

Όμως στην προσπάθεια τους τα “φίνα κορίτσια” δεν ήταν μόνα του, μιας και είχε στο πλευρά τους 500 οπαδούς που με τη φωνή τους ήθελαν να δώσουν την απαιτούμενη ώθηση.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες, μπήκαν πολύ δυνατά στο σετ, και συμβάδιζαν σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του σετ. Οι φιλοξενούμενες πήραν κεφάλι στο 15-17 και στο 20-21 όμως με ένα ξέσπασμα, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά και έβαλε φωτιά στο γήπεδο.

Χαμός έγινε στην επόμενη φάση, όταν και η άμυνα της Κονόμη δόθηκε αρχικά πόντος για τις «πράσινες» με τον Ολυμπιακό όμως να ζητά το video Referee και να δικαιώνεται καθώς ο Μιχάλης Κουτσούλας έδειξε επανάληψη.

Ο Ολυμπιακός με την Χίππε και τον άσο της Λαμπρούση ισοφάρισε σε 23-23 και 24-24 με την Γιώτα, ωστόσο το λάθος της Κονόμι και η άουτ επίθεση της Γιώτας έφεραν το 26-24 και το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

Το δεύτερο σετ, ήταν ισορροπημένο μέχρι το 14-14 με τις “πράσινες” να είναι καλές στην επίθεση όμως να έχουν κακή ανάπτυξη, απόρροια της κακής υποδοχής.

Τα σέρβις της Χίπε, έφεραν το παιχνίδι στο 14-22, και το οδήγησε στο τελικό 17-25 και το 1-1.

Επηρεασμένες από το κακό δεύτερο σετ, οι “πράσινες” μπήκαν μουδιασμένες στο τρίτο. Η δυσκολία ανάπτυξης λόγω της υποδοχής έφερε τον Οσφπ μπροστά στο σκορ από την αρχή.

Το 16-25 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και έκανε το 6-0 όμως με διαδοχικά λάθη έγινε το 7-7.

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός ήταν μαζί στο σκορ με τις «πράσινες» να έχουν προβάδισμα με την ελάχιστη διαφορά με αποτελεσματικές επιθέσεις από Ρίτσι, Μερτέκη και Πολ (8-7, 9-8 και 12-11). Με το λάθος των «ερυθρολεύκων» οι γηπεδούχές έκαναν το 13-11, ωστόσο η Χίππε και η Τσίμα ισοφάρισαν σε 13-13 συνεχίζοντας έτσι το μπράντεφερ των «αιωνίων».

Το λάθος σέρβις του Ολυμπιακού αλλά και το μπλοκ στην Μαλασαϊ οδήγησαν τις «πράσινες» στο 16-14, ενώ η Μερτέκη και η άστοχη επίθεση της Τσίμα έγραψε το 18-15 για τον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός όμως με την Χίππε και το στοπ της Τσίμα στην Καββαδία μείωσε σε 18-17 και 19-18 για να ισοφαρίσει σε 19-19 με το λάθος της Πολ.

Η άουτ επίθεση της Ρίτσι έπειτα από το video Referee που ζήτησε ο Κοβάτσεβιτς ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά στο σκορ κάνοντας το 19-20, ενώ το μπλοκ στην Καναδή ακραία του Παναθηναϊκού έφερε τις «ερυθρόλευκες» στο 19-21.

Ρίτσι και Τσίμα ανέβασαν το σκορ στο 20-22, το λάθος σερβίς της Τσίμα και τις Χρυσομάλλη στο 21-23, ενώ Χίππε και μπλοκ στην Ρίτση έκαναν το 21-25 χαρίζοντας τη νίκη στον Οσφπ.

Τα σετ: 26-24, 17-25, 16-25, 21-25

Παναθηναϊκός (Καζάζης):  Χρυσομάλλη 4 (3 άσοι 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (4/13 επ., 1 μπλοκ), Πολ 8 (8/36 επ., 18% υπ. – 18% άριστες), Μερτέκη 16 (14/45 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ρίτσι 8 (7/32 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. – 12% άριστες), Φιλντ 8 (5/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ρόγκα –λ (38% υπ. – 38% άριστες) / Λαγουδάκη, Καββαδία 1 (0/6 επ., 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου, Καρπουζά 1 (1 μπλοκ), Παρασχάκη.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 11 (8/13 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 3 (2/13 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.- 50% άριστες), Μαλασάι 8 (6/37 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 40% άριστες), Λαμπρούση 10 (4/11 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (5/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Χίπε 21 (19/45 επ., 2 άσοι), Κονόμι –λ (62% υπ. – 50% άριστες) / Τσίμα 9 &/16 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες).

Eλέγξτε επίσης

Νίκη στο φιλικό για τον Παναθηναϊκό

Φιλικό ματς προπονητικού χαρακτήρα έδωσε η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Αγίου …