Ο Παναθηναϊκός... υπερπροσπάθησε αλλά ηττήθηκε - Έλαμψε ο Χεζόνια

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε έως το τέλος το παιχνίδι με τη Μπαρτσελόνα, ωστόσο το βάθος των Καταλανών και η κούραση των πρασίνων έφεραν την ήττα με 85-77

Πρόκειται για παιχνίδι που ο Μάριο Χεζόνια πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα, έχοντας μάλιστα 21 πόντους.

O Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός αμυντικά στην πρώτη περίοδο, συνάντησε έναν δαιμονισμένο Μίροτις ο οποίος πέτυχε 13 πόντους, κάτι που έδωσε διαφορά 9 πόντων στην Μπαρτσελόνα. (26-17)

Η άμυνα των πρασίνων δεν άλλαξε πολύ ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως βελτιώθηκε η επίθεση κάτι που μείωσε ελάχιστα την διαφορά με τον ημίχρονο να τελειώνει με 47-39

Ο Εξάστερος βελτίωσε την άμυνα του στην τρίτη περίοδο όμως δύο λεπτά ήταν αρκετά ώστε η Μπαρτσελόνα με ένα μικρό σερί 6-0 να ανεβάσει την διαφορά στους 12 πόντους και την περίοδο να τελειώνει με 59-50

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πλησιάσει την Μπαρτσελόνα ώστε να μπει στο παιχνίδι της ανατροπής όμως δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 85-77