Να μην επαναληφθεί το περσινό στη Γαλλία

To “Αστρομπάλ” δεν μας ξυπνά καλές αναμνήσεις μιας και τον Οκτώβρη του 2019 ο Παναθηναϊκός υπέστη (κατά την γνώμη μας) την πιο…ηλίθια, αχώνευτη ήττα του πέρσι στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ηττήθηκε από τη Βιλερμπάν (79-78) παρότι βρέθηκε στο +13 στο τέλος της γ’ περιόδου! Οι πράσινοι δέχθηκαν 29 πόντους (!) στην τελευταία περίοδο, ενώ ο Νικ Καλάθης αστόχησε στο σουτ νίκης στην εκπνοή με αποτέλεσμα το …πριόνισμα του κόουτς να αρχίσει νωρίς-νωρίς.

Όλα αυτά τη στιγμή που ο αγώνας δεν προδίκαζε με τίποτα ήττα των πρασίνων. Ο Παναθηναϊκός ήταν υποδειγματικός για τρεις περιόδους, έπαιξε σπουδαία άμυνα και ήταν ουσιαστικός στην επίθεση για τρεις περιόδους.

Στην τελευταία τα έκανε όλα λάθος, έχασε την αμυντική συνοχή του, τις σωστές αποφάσεις στην επίθεση κι είδε τη γαλλική ομάδα να επιστρέφει και, εν τέλει, να παίρνει τη νίκη χάρη σε μία βολή του Τζόρνταν Τέιλορ 14.6” πριν το τέλος.

Οι πράσινοι επί της ουσίας αυτοκτόνησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την άμυνά τους να καταρρέει και να εκτίθεται σε συνεχόμενες καταστάσεις. Οι βοήθειες αγνοούνταν, οι περιστροφές δεν γίνονταν κι έτσι οι γηπεδούχοι πέτυχαν πολλά εύκολα καλάθια για να πανηγυρίσουν έξαλλα τη νίκη. Όλα βέβαια θα μπορούσαν να ήταν διαφορετικά, αν οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν στοιχειωδώς καλοί από την γραμμή των βολών, όπου είχαν 14/27 στο φινάλε του αγώνα.