Με το δεξί η Λοκομοτίβ Κουμπάν

Ο Μάλκολμ Ντιλέινι ήταν απολαυστικός (31 π., 8 ασ.) και η Λοκομοτίβ Κουμπάν ξεκίνησε με… το δεξί στο Top 16, περνώντας εύκολα από την έδρα της Τσεντεβίτα με σκορ 89-75.

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν συνάντησε ουσιαστική αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο από την Τσεντεβίτα και στην συνέχεια, επιβάλλοντας τον ρυθμό της και με «καυτό» τον Ντιλέινι (31π), έφτασε στη νίκη με 75-89 και έκανε νικηφόρα πρεμιέρα στο Τοπ-16.

[ads2]

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ψάχνοντας να βρουν τα πατήματά τους. Η Τσεντεβίτα ωστόσο, αιφνιδίασε την Λοκομοτίβ και στο 8ο λεπτό προηγήθηκε με 21-16, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασε «στροφές» και στο 14ο λεπτό οι ομάδες ήταν ισόπαλες 30-30. Η ρωσική ομάδα δεν σταμάτησε όμως εκεί, στο 19’ προηγήθηκε με 39-48, με το ημίχρονο να την βρίσκει στο +9 (41-50).

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε, με την Λοκομοτίβ να έχει πάρει τον έλεγχο του αγώνα και να παραμένει σταθερά μπροστά στο σκορ. Στο 25ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 48-57, με την Τσεντεβίτα να μειώνει προσωρινά στο 30’ σε 56-63. Στην τελευταία περίοδο, παρά την πίεση των γηπεδούχων, η «Λόκο» διατηρούσε το προβάδισμα και δεν έμοιαζε να απειλείται ουσιαστικά. Στο 35ο λεπτό η ρωσική ομάδα προηγούνταν με 65-79 και τελικά έφτασε στη νίκη με 75-89.

Δεκάλεπτα: 21-16, 41-50, 56-63, 75-89