Με ορμή... στα ημιτελικά ο Παναθηναϊκός - Σαρωτικός Μήτογλου

H βαθμολογία της Basket League: Η θέση του Παναθηναϊκού μετά την νίκη επί του Μεσολογγίου

O Παναθηναϊκός δεν συνάντησε κάποιο εμπόδιο από το Περιστέρι και με τον Μήτογλου σε πολύ καλή μέρα επικράτησε εύκολα με 88-62…

Ο Εξάστερος χρειάστηκε μία περίοδο για να κλειδώσει ουσιαστικά το παιχνίδι και να πάρει το εισιτήριο για τον ημιτελικό του Κυπέλλου.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν αρκετά καλά στο παιχνίδι έφυγαν στο +5 στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης (7-2) τελειώνοντας την πρώτη περίοδο με ένα μικρό προβάδισμα (23-19)

O Παναθηναϊκός με ένα σερί 9-0 έφτασε την διαφορά για πρώτη φορά στο +13 στο 13′, με το Περιστέρι να αντιδρά και να πλησιάζει (33-28, 15′)

Στην συνέχεια οι πράσινοι κατάφεραν να αυξήσουν και πάλι την διαφορά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 46-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός βελτίωσε πολύ την άμυνα του και εκτόξευσε την διαφορά στους 22 πόντους (72-50)

Στην τέταρτη περίοδο το τριφύλλι εστίασε και πάλι στην άμυνα του και έφτασε αρκετά εύκολα στην νίκη με 88-62