Μαχητής Παναθηναϊκός, πήρε τη νίκη στη Ριζούπολη!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Απόλλων Σμύρνης στην Ριζούπουλη με 1-0.

Ο Παναθηναϊκός ήταν μαχητής αφού ακόμα και με 10 παίκτες κατάφερε να κρατήσει το υπέρ τους σκορ, ενώ είχε ευκαιρίες για να κάνει και το 2-0.

Οι πράσινοι απείλησαν για πρώτη φορά μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης με τον Χουάνκαρ να κάνει την σέντρα και τον Μακέντα να καθυστερεί και το σουτ του να κόβεται.

Στο 7′ ο Παναθηναϊκός είχε άλλη μία ευκαιρία στο παιχνίδι με το σουτ του Ιωαννίδη να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.

Το τριφύλλι έκανε το 1-0 στο 20′ με τον Ιωαννίδη μετά από γύρισμα του Χουανκάρ από τα αριστερά.

Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου οι πράσινοι θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Χατζηγιοβάνη, ο οποίος αντί να πασάρει έκανε ντρίπλα με αποτέλεσμα να χαθεί η φάση.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε με 10 από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τον Ζαγαρίτη να κάνει φάουλ έξω από την περιοχή και να δέχεται μία υπερβολικά αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να έπαιζε με 10 όμως στο 73′ είχε μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Ιωαννίδη να αδείαζει δύο παίκτες και τον Βερούλστ να διώχνει σε κόρνερ.

Οι πράσινοι στην συνέχεια είχαν παθητικό ρόλο όμως κατάφεραν να φτάσουν πολύ κοντά στο 2-0 στο 96′ με τον Χουανκάρ να αστοχεί σε τετ α τετ.