«Κλώτσησε» την ευκαιρία ο Παναθηναϊκός

Τι κι αν αντέδρασε στο άψε – σβήσε στο «1-0» ο Παναθηναϊκός με ωραίο γκολ του Αϊτόρ, δεν κατάφερε να πάρει «κάτι» από την Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ και ηττήθηκε με 2-1. Μεγάλη ευκαιρία ο Χατζηγιοβάνης στο 88′ για την ισοφάριση.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο σκορ με αμφισβητούμενο τέρμα του Σβιντέρσκι (υποψίες για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης), αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε αντίδοτο με γκολ του Αϊτόρ (από ασίστ του Μακέντα).

Ο Ίνγκαρσον με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι στο β’ ημίχρονο έκανε το «2-1» που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τεράστια φάση σπατάλησε ο Χατζηγιοβάνης στο τελευταίο λεπτό του αγώνα να φέρει το ματς στα ίσα αλλά έστειλε την μπάλα μακριά άουτ με νικημένο τον Πασχαλάκη, αφού ο Έλληνας γκολκίπερ είχε εξουδετερωθεί από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρλίτος.

Πήραν ευκαιρίες στο ντέρμπι οι Ιωαννίδης και Εμμανουηλίδης, δεύτερο γκολ για Αϊτόρ στο πρωτάθλημα. Χάνει έδαφος ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, η εμφάνισή του είναι ελπιδοφόρα για τη νέα χρονιά.